Otázky Haló novin pro Soňu Markovou (KSČM), stínovou ministryni zdravotnictví

Konopí jen na lékařský předpis

Je podle vašeho názoru předepisování konopí krok správným směrem, nebo by bylo lépe neriskovat jeho zneužití a trvat na striktním zákazu?

Konopí je psychoaktivní látkou, která sice neléčí, ale prokazatelně pomáhá řadě pacientů k zmírňování bolesti, křečí, záchvatů a nevolnosti zejména po chemoterapii, po operacích, při neuropatických bolestech, nechutenství nebo při špatném spánku. Z tohoto důvodu, i přes nedostatek ověřených dat z klinické praxe, je předepisování léčebného konopí jistě krok správným směrem. Cílem zdravotnictví musí vždy být - nenechat pacienta zbytečně trpět. Je však nezbytně nutné být pod dozorem zkušeného lékaře a užívat pouze předepsané konopí z lékárny s vhodným a kontrolovaným složením účinných látek.

Kromě nesporných benefitů pro přesně a pečlivě vybrané pacienty má totiž léčebné konopí prokázané i nežádoucí účinky. Může mimo jiné zhoršit průběh stávající psychózy schizofrenního i afektivního okruhu a u citlivějších jedinců může psychózu i spustit. V neposlední řadě je to také možnost vzniku závislosti na marihuaně. Za pozitivní zprávu považuji fakt, že od příštího roku bude léčebné konopí, které je v České republice legálně dostupné již od roku 2013, pro pacienty finančně dostupnější.

V obchodech je k dostání řada produktů označovaných jako »konopných«, hlavně kosmetických, ale i např. konopná vodka aj. Mohou obsahovat účinné canabinoidy, nebo jde jen marketinkový tah?

Nemám k dispozici žádné relevantní studie, ale pokud lze soudit z údajů na těchto produktech, pak jde spíše o marketingový tah a »vytahování« peněz z kapes důvěřivých zákazníků v duchu hesla »sice nepomůže, ale neuškodí«.

Co si myslíte o legalizaci užívání konopí obecně?

Já osobně jsem velmi důrazně proti legalizaci marihuany, kterou považuji za tzv. startovací drogu. Při své práci poslankyně jsem navštívila mnoho zdravotnických zařízení, kde se léčili mladiství a děti ze závislosti na návykových látkách, a ty příběhy byly strašlivé. Odborníci, kteří zde pracují, legalizaci v žádném případě nedoporučují. Většina jejich pacientů začínala na alkoholu, kouření tabákových výrobků, pokračovala experimenty s marihuanou a následně přešla k tzv. tvrdým drogám. Mnohým již přes úsilí odborných pracovníků a rodin není pomoci. Příklady ze zemí, kde již došlo k legalizaci rekreačního užívání, nejsou vůbec pozitivní. Narůstá poté závislých a s tím spojených společenských problémů, včetně kriminality a bezdomovectví.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.7, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.