Ilustrační FOTO - Pixabay

Hromádky nejbohatších se neustále zvětšují

Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů (jeden dolar je zhruba 23 korun) loni patřila více než polovina soukromých světových financí. O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety.

Uvádí to studie mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG), podle níž ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři »jen« 43 procent celosvětového finančního majetku.

Celkový soukromý majetek se loni zvýšil o 1,6 procenta na 205,9 bilionu USD (4,7 biliardy Kč). Počet dolarových milionářů ale rostl rychleji - zvýšil se o 2,1 %.

Analytici BCG přitom nebrali v potaz vlastnictví nemovitostí ani firem obchodovaných na burze. Soustředili se pouze na finanční prostředky, jako je hotovost či cenné papíry, napsal server týdeníku Der Spiegel.

Nejsilnější nerovnost panuje v Severní Americe. Ve Spojených státech a Kanadě vlastní dolaroví milionáři 65 % ze 72,8 bil. USD finančních prostředků soustředěných v rukou soukromých osob.

Trochu slabší jsou podle studie majetkové rozdíly ve druhém nejbohatším regionu světa, kterým je stále ještě západní Evropa. Tam vlastní milionáři »jen« 41 % veškerých soukromých financí.

Minulý rok prý přitom pro majetné nebyl příliš povzbudivý. V jeho druhé části se propadly ceny akcií, což představovalo jeden z hlavních důvodů poměrně slabého růstu globálního finančního majetku. Ten se ještě v roce 2017 meziročně zvýšil o 6,2 %.

Pro období do roku 2023 odhadují analytici BCG každoroční růst soukromého finančního majetku o 5,7 %. Počet dolarových milionářů by se pak měl zvýšit na 27,6 mil. O druhé místo co do objemu finančních aktiv by ale mohla přijít západní část evropského kontinentu. BCG odhaduje, že v roce 2023 se objem aktiv v této oblasti vyšplhá na 53,1 bil. USD, zatímco v Asii, kde leží dvě silně rostoucí hospodářské mocnosti Čína a Indie, už by to mohlo být 58,2 bil. USD.

Podle žebříčku časopisu Forbes se letos zařadilo mezi dolarové miliardáře osm Čechů. Prvenství mezi nejbohatšími Čechy si dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem 15,5 mld. USD (skoro 352 mld. Kč). Následuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který si meziročně pohoršil a poprvé se dělí o druhé místo, a to s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Každý má majetek zhruba za 3,5 mld. USD (přes 79 mld. Kč).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.