Ilustrační FOTO - Haló noviny

Uvalení cel se Trumpovi vrací jako bumerang

Cla, která administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla na čínské zboží otevřela dveře do Číny dalším zemím. Peking v reakci na kroky Washingtonu zvýšil cla na americké zboží, současně však zmírnil obchodní bariéry pro vývozce z jiných zemí.

Vyplývá to z analýzy Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku (PIIE), o které informoval server CNBC.

Od začátku roku 2018 čínská cla na americké zboží vzrostla v průměru na 20,7 procenta. Ve stejné době ale Čína snížila cla na konkurenční zboží z dalších členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) v průměru na 6,7 %.

»Trumpovy provokace a dvojitá odpověď Číny znamenají, že americké firmy a zaměstnanci jsou nyní ve značné míře znevýhodněni ve srovnání s čínskými firmami a s firmami ve třetích zemích,« uvedl společník PIIE Chad Brown. »Čína začala roztahovat červený koberec zbytku světa. Všichni ostatní si užívají mnohem lepší přístup k (její) 1,4 miliardy zákazníků«, dodal.

Na druhé straně americké produkty pro čínské zákazníky zdražily, zatímco zboží z dalších zemí je pro ně levnější. V průměru je pro Čínu teď nákup zboží z Kanady, Japonska, Brazílie nebo Evropy o 14 % levnější než z USA.

Washington zatím uvalil 25procentní clo na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 250 miliard dolarů (5,7 bilionu korun). Trump také pohrozil cly na zbývající zboží v hodnotě 300 mld. USD. Jako odvetu Peking uvalil clo na americké zboží za 60 mld. USD, což je téměř polovina toho, co USA pošlou ročně do Číny.

Trump a další vládní úředníci strategii cel obhajují a tvrdí, že náklady na obchodní válku nakonec dopadnou na Čínu. Americké firmy ale vykreslují jiný obraz. Více než 600 firem, v čele s maloobchodními řetězci Walmart a Target, minulý týden napsalo dopis, ve kterém vyzvaly vládu, aby spor vyřešila. Varovaly přitom, že cla mohou stát průměrnou rodinu 2000 USD ročně a zničit dva miliony pracovních míst v USA.

Rozdíl mezi cly u amerického zboží a zboží z dalších zemí je nejvýraznější v zemědělství a rybolovu. V těchto sektorech se cla na americké zboží zvýšila v průměru na 42 %, zatímco u jiných zemí klesla na 19 %. Dopad mají cla také na americké vývozce dřeva, papíru, chemických produktů a elektrického zařízení.

»S výjimkou automobilů, letadel a léků je zde nyní výrazný rozdíl mezi cly, kterým čelí američtí vývozci, a vývozci odjinud,« uvedl Brown.

Indie se už také odhodlala k odvetě

Indie na počátku týdne zavedla vyšší cla na 28 amerických produktů, včetně mandlí, jablek a vlašských ořechů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na oznámení na indickém vládním webu. Země se připravovala zvýšit cla jako odpověď na rozhodnutí Washingtonu připravit ji o klíčová obchodní zvýhodnění.

Indická vláda se již před rokem chystala zvýšit cla na americké zboží až o 120 % v reakci na odmítnutí Washingtonu udělit Indii výjimku z vyšších cel na dovoz oceli a hliníku. Ale indická vláda zavedení odvetných cel opakovaně odkládala vzhledem k pokračujícím jednáním o obchodu mezi oběma státy, který loni dosáhl výše přibližně 142 mld. USD (asi 3,2 bil. Kč).

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 19 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.