Ilustrační FOTO - Pixabay

Zahraniční zadlužení teď stoupá pomaleji

Zahraniční dluh České republiky vzrostl v letošním prvním čtvrtletí o 11,5 miliardy korun na 4,367 bilionu Kč. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku byl vyšší o 67,5 mld. Kč. Dluh ČR vůči cizině odpovídá 81,2 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z předběžných údajů České národní banky (ČNB).

Nejrychlejší růst zahraničního dluhu od druhé poloviny 90. let se loni zastavil. Nejvyšší zahraniční zadlužení měla ČR na konci třetího čtvrtletí 2017, kdy činil 4,46 bilionu. Letošní dluh zůstává pod úrovní konce roku 2017.

»Předloňský vývoj zahraniční zadluženosti byl výrazně poznamenán končícím intervenčním režimem ČNB. Centrální banka totiž při obraně české měny nakupovala za nově vytvářené koruny od spekulantů eura. Šlo často o zahraniční subjekty, které získané koruny ukládaly tak či onak u českých bank. Tyto vklady cizinců v tuzemských bankách se zásadně promítly do enormního nárůstu zahraniční zadluženosti ČR. Ve čtvrtém kvartálu 2017 a během roku 2018 pak došlo k jejich částečnému splacení, což přispělo k loňskému mírnému snížení zahraniční zadluženosti ČR,« uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. ČNB intervence ukončila 6. dubna 2017.

Tři čtvrtiny zahraničního dluhu ke konci letošního března připadaly na soukromý sektor. Zbývající část tvořily závazky veřejného sektoru, které zahrnují jak závazky vlády, tak i soukromých subjektů garantované vládou a dluhy firem s většinovou účastí státu.

Podíl vládních úřadů na celkovém zahraničním dluhu činil ke konci března 17,6 %. Dluh vládního sektoru se v 1. čtvrtletí zvýšil kvůli nárůstu objemu dluhopisů držených zahraničními investory. »Ti v dluhu ČR pro její makroekonomickou stabilitu a relativní fiskální udržitelnost spatřují poměrně bezpečné úložiště prostředků v čase nejistoty. Takový čas je realitou právě letos, kvůli obchodním válkám a hrozbě globálního ekonomického zpomalení,« uvedl Kovanda.

Snížení stavu krátkodobých zahraničních vkladů ke konci března mělo za následek pokles zadlužení bankovního sektoru na 42,9 % celkového zahraničního dluhu ČR. Závazky ostatních sektorů vůči cizině zaujímaly 39,5 % dluhu.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů byl nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a dluhopisy. V souhrnu tvoří 53,8 % zahraničního dluhu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.