Soud za občanské aktivity

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) vyzvala k propuštění tureckého podnikatele a filantropa Osmana Kavaly a sociálního pracovníka Yigita Aksakoglua.

Human Rights Watch (logo). FOTO - wikipedia commons

Turecká prokuratura je viní z pokusu o převrat, za což jim hrozí doživotí. »Účelem tohoto procesu je umlčet a potrestat obžalované za jejich legitimní právo na pokojné občanské aktivity. Proces je dalším příkladem hrozivého počtu falešných obvinění a zatýkání lidí, které turecká vláda považuje za své kritiky a nepřátele,« uvedl Hugh Williamson z HRW. Organizace nenašla v obžalobě skupiny kolem Kavaly žádný důkaz jakékoli kriminální činnosti. Kavala, který vede neziskovou kulturní organizaci Anadolu Kültür, je ve vazbě už 19 měsíců. Aksakoglu, který pracuje pro dětskou vzdělávací nadaci, je za mřížemi sedm měsíců. Skupina kolem Kavaly je obžalována kvůli demonstracím z roku 2013, jejichž cílem bylo původně zachránit park Gezi, na jehož místě měla vyrůst replika kasáren z dob Osmanské říše s nákupním centrem a mešitou. Po tvrdém zásahu policie, který si vyžádal i několik obětí, se protesty rozšířily do dalších měst a demonstranti pak žádali demisi vlády Recepa Tayyipa Erdogana, policejních šéfů Istanbulu a Ankary a svobodu slova a shromažďování.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.