Honduraská policie střílela do studentů

Vojenská policie v Hondurasu v pondělí zranila střelbou ostrými náboji čtyři studenty, kteří v metropoli Tegucigalpě protestovali za odstoupení prezidenta Juana Orlanda Hernándeze.

V zemi se demonstruje už několik týdnů, minulý týden při protivládních protestech zemřeli tři lidé a dalších 20 bylo zraněno.

Podle jednoho z ředitelů univerzity v hlavním městě vniklo asi čtyřicet příslušníků vojenské policie bez povolení do areálu univerzity, kde pronásledovali studenty a stříleli na ně ostrými náboji. Čtyři z nich postřelili do nohou.

Prezident Juan Orlando Hernández. FOTO - wikimedia commons

Ještě před incidentem blokovalo asi 2000 studentů hlavní třídu, která vede podél univerzity. Když policie dorazila na místo, snažila se protestující rozehnat slzným plynem. Studenti v reakci na to házeli na policisty kameny.

Protesty v Hondurasu, během nichž demonstranti též blokují hlavní silniční tahy v zemi a řada odborových svazů stávkuje, začaly minulý měsíc. Jejich příčinou je plán vlády reformovat systém školství a zdravotnictví. Odbory se obávají rozsáhlé privatizace, která by podle nich znamenala zdražení lékařské péče a škol a masové propouštění lidí z práce.

Manifestace pokračují přesto, že vláda začátkem června zrušila sporné dekrety, jimiž chtěla školství a zdravotnictví reformovat. Demonstranti nyní požadují demisi prezidenta Hernándeze. Ten je v úřadu od ledna 2014 a odboráři a opozice jeho vládu dlouhodobě viní z nedostatečné podpory sociálních služeb. Opozice zpochybňuje i samotný druhý mandát Hernándeze, který na podzim 2017 vyhrál prezidentské volby jen těsně nad kandidátem opozice a podle ústavy ani nesměl podruhé kandidovat. Ústavní soud mu ale kandidaturu umožnil. Desetitisíce Hondurasanů kvůli nezaměstnanosti, nízkým platům a vysoké kriminalitě utíkají do USA.

Minulý týden vyhlásily dvoudenní stávku stovky agentů pořádkové policie a přestaly zasahovat proti demonstrantům. Požadují zvýšení sociálních benefitů, například lepší životní pojištění a vytvoření fondu na zdravotní péči. V různých částech Hondurasu, včetně metropole Tegucigalpy, po vyhlášení stávky policistů vypukl chaos.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.