Bydlení. Postaví se k němu stát konečně čelem?

Spousta občanů byla překvapena, když sdělovací prostředky informovaly o tom, že Berlín se rozhodl na pět let zamrazit výši nájmů. I pro mnohé diskutující na mém facebookovém profilu se jednalo o nemyslitelný krok. I když nutno říci, že se jednalo zejména o lidi z pravicové části spektra. Je pro ně totiž nepředstavitelné, aby se hlavní město západního státu rozhodlo pro takto »radikální« krok.

Faktem ale zůstává, že bydlení patří mezi základní lidské potřeby. Bohužel pro mnohé dnes už nedosažitelnou, neboť náklady na bydlení se rapidně zvýšily. Pořízení bytu, zvláště v Praze, se pro mnohé mladší rodiny stalo absolutně zapovězeno, zvláště mají-li mít k pořízení bytu 15 % vlastních prostředků (hypotéky ve výši 100 % pořizovací ceny bytu nebo domu totiž bankovní domy přestaly po zásahu Národní banky poskytovat). Stačí se jen podívat, jak se pohybuje výše cen třeba u panelového 2+1. V Praze začínají ceny na třech milionech korun, v Brně asi o jeden milion korun méně. Celé řadě občanů pak nezbývá, než sen o vlastním bydlení opustit a zvolit to nájemní. Ani zde ovšem není situace o mnoho lepší. V okresní Třebíči se nájmy aktuálně pohybují kolem 10 tis. Kč. Dost vysoký výdaj například pro seniory nebo mladé rodiny.

KSČM donutila vládu, aby vyčlenila jednu miliardu Kč na výstavbu nájemního bydlení. Přivítali jsme též znovuzavedení novomanželských půjček. Škoda že třicet let mnoho pravicových politiků tento nástroj hanilo. Už i těm největším kritikům došlo, že v otázce výstavby a dostupnosti bydlení bylo socialistické zřízení prostě dál. Myslím, že by se k otázce bydlení měl postavit stát čelem a nenechávat vše na soukromém sektoru. Třeba i tím, že jako velký hráč na trhu bude tlačit nehorázné ceny bydlení a často přemrštěné odměny realitních makléřů dolů.

Co tedy dělat? Rozhodně je nutné navyšovat prostředky na výstavbu nájemního bydlení, které nebude mít za cíl zisk, ale poskytnutí základní lidské potřeby. Zároveň prostřednictvím nástroje státu nabízet produkt, díky němuž si budou moci začínající rodiny pořídit své bydlení – ideální je v tomto případě právě zmiňovaná novomanželská půjčka. Je třeba tento nástroj posílit tak, aby jeho užití bylo mnohem masovější a dostupnější.

Kateřina KONEČNÁ, místopředsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Evropského parlamentu


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 33 hlasů.

Kateřina KONEČNÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jarprchal43
2019-06-28 21:38
Kde je řečeno, že každý musí bydlet ve svém a v Praze?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.