Ilustrační FOTO - Haló noviny

ČEZ se chce více zaměřit na tuzemský trh

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Rozhodla o tom ráno po téměř 20 hodinách jednání valná hromada, která schválila aktualizaci koncepce společnosti.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO).

»Jde o změnu, kterou jsme navrhovali už na minulých valných hromadách ČEZ, ale nebyli jsme vyslyšeni,« řekl zástupce části minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr.

Na stále se zvětšující rozdíly mezi tradiční a novou energetikou založenou na aktivních zákaznících a decentrálních řešeních reagoval ČEZ v dosavadní strategii, která platila od roku 2014. Strategie postavená na třech pilířích se dělila na »Tradiční energetiku«, »Decentrální energetiku« a »Růst v obnovitelných zdrojích«. »Geograficky přesouvala zaměření rozvojové strategie ČEZ na ČR a stabilní trhy střední a západní Evropy, zejména na Německo a Francii,« uvedla firma v podkladech pro valnou hromadu.

Aktuálně schválená strategie má priority čtyři. První z nich je zajistit co nejefektivnější provoz a optimální využití výrobního portfolia firmy v České republice, druhá zabezpečit moderní distribuci a péči o energetické potřeby zákazníků, třetí počítá s rozvojem nové energetiky (obnovitelné zdroje, komplexní energetické služby - ESCO) zejména v ČR a čtvrtá s rozvojem energetických služeb ve stabilních regionech Evropy.

Valná hromada ČEZ začala ve středu v 11 hodin. Vedení firmy zodpovědělo přes 400 dotazů minoritních akcionářů. Akcionáři schválili výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 24 korun za akcii, nejnižší za 12 let. Nižší výše dividendy byla naposledy ze zisku roku 2006, kdy činila 20 Kč za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 Kč za akcii. Loni ČEZ vyplatil 33 Kč za akcii.

Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí - vlastní 70 % akcií. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.