Z muzejního potlachu a Porty

Stovky příznivců trampské hudby si 29. června našly cestu do Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. Konal se tu muzejní potlach, tradiční slavnost za účasti velkého množství osvědčených i nových kapel s trampskou hudbou.

»Již 14. ročník muzejního potlachu, který je pořádán ve spolupráci s pražským Tramp Clubem, je každoročně nejen zahájením prázdnin, ale oslavou trampingu, vždyť tomuto tématu se muzeum spojené i s nedalekou Sázavou, věnuje ve svých expozicích,« poznamenal po návštěvě akce předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

K tanci a poslechu tentokrát zahráli Avízo Jablonec, Bandoleros, Duo Blanice, Duo Tornádo, Franta Hacker s hostem, Helena Maršálková a Tony Linhart, Orion Band Brno, Saša Samotář, Šiny - Honza a Hanz, Tomáš Pergl, TS Sešlost Praha a Tulák Charli.

Návštěvníci se mohli podívat i na expozici Tramping a příroda v jižním okolí Prahy, která věnována krajině mezi Kocábou, Vltavou a Sázavou a historii trampského hnutí. Právě v jižním okolí Prahy totiž tramping kolem roku 1918 vznikal.

53. ročník Porty již zná vítěze

V řevnickém Lesním divadle proběhl o posledním červnovém víkendu nejstarší hudební open festival v ČR – již 53. ročník festivalu Porta. »Festival, na kterém se hraje folk, country a blues, není jen přehlídkou úspěšných kapel, ale pomohl již nastartovat mnoho začínajících talentů. Byla pro mne čest se zúčastnit této slavnosti, která je zahrnuta mezi nejvýznamnější akce v kraji, a předat diváckou cenu,« podotkl Štefek. Porta se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a za podpory Středočeského kraje.

Od svého založení před více než půlstoletím objevuje Porta nové tváře hudební scény vystoupeními v oblastních kolech, jejichž vítězové postupují do semifinále či do finále.

V letošním ročníku nechyběly mimo soutěžících těles i kapely jako Spirituál Kvintet, Nezmaři, Naďa Urbánková, potlesk vyvolalo i vystoupení vítězů starších ročníků Porty Terezy Balonové a Aleše Petržely. A udělovaly se i ceny – 1. místo získala kapela Větrno, 2. místo Mirek Baldrych, 3. místo Melda a spol. a autorskou portu The Addams Sisters.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.