Premiér Andrej Babiš. FOTO - Haló noviny

Babiš nebyl na vládě, posune se možná i schůzka v Lánech

Premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli průtahům summitu Evropské unie v Bruselu nestihl pravidelné jednání vlády v Praze. V ohrožení je kvůli summitu i klíčová schůzka s prezidentem v Lánech, která se měla uskutečnit.

Šéfové států a vlád zemí Evropské unie se v Bruselu sešli v neděli. Jednání o tom, kdo nahradí v čele Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a obsadí další unijní posty, začalo se značným zpožděním. Před půlnocí pak bylo přerušeno na devět hodin, další přestávka na dvoustranné a vícestranné konzultace byla ráno. Summit byl nakonec krátce po poledni znovu přerušen, pokračovat bude od 11:00.

Řízení schůze kabinetu se ve Strakově akademii ujal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) bylo jednání asi nejkratší za historii fungování současného menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Například novelu předpisu o svobodném přístupu k informacím Hamáček z programu kvůli rozporům stáhl.

Kvůli prodloužení summitu Evropské unie se premiér pokusí dojednat odklad své odpolední schůzky v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, které se má účastnit též předseda ČSSD Jan Hamáček. Babiš nicméně v Bruselu uvedl, že pokud takový odklad nebude možný, odletí z Bruselu ještě před koncem summitového jednání. V takovém případě by české zájmy zastupoval buď předseda unijních vrcholných schůzek Donald Tusk nebo některý z premiérů zemí Visegrádské skupiny; tradičně tuto roli přebírá slovenský ministerský předseda, tedy nyní Peter Pellegrini.

Babiš chce v Lánech prezidenta přesvědčit, aby vyhověl návrhu na odvolání ministra kultury Antonína Staňka.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.