Ilustrační FOTO - Pixabay

Peníze na vodovody a kanály

Ministerstvo životního prostředí rozdělí obcím 2,5 miliardy korun na nové vodovody, kanalizace a čistírny odpadních vod. Novinářům to při návštěvě Jihomoravského kraje řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nová výzva má pomoci v boji se suchem a zlepšit kvalitu podzemích i povrchových vod. Příjem žádostí začne 1. listopadu a potrvá do konce ledna příštího roku.

Obce budou moci čerpat peníze na výstavbu kanalizací, stavbu a modernizaci čistíren odpadních vod, stavbu vodovodů, zdrojů a úpraven pitné vody. Mohou ale také posílit kapacitu stávajících zdrojů nebo akumulaci pitné vody, výstavbu přivaděčů, které zajistí dopravu pitné vody z kapacitní vodárenské soustavy tam, kde je pitné vody nedostatek.

Peníze půjdou obcím ze Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP). Z toho asi 500 milionů by mělo jít do nových vodovodů a zásobování pitnou vodou a dvě miliardy do oblasti zlepšení kvality vody z hlediska odkanalizování odpadních vod.

Ministerstvo dalo čas do 1. listopadu, aby si obce mohly připravit své projekty. Úředníci prý mají analýzu, která říká, že o dotace bude velký zájem.

Schválené projekty se musí uskutečnit do konce roku 2024. Ředitel SFŽP Petr Valdman uvedl, že dotace pomůže žadateli uhradit až 63,75 procenta z celkových výdajů. Žádat lze samostatně nebo v kombinaci v rámci komplexních projektů budování vodohospodářské infrastruktury.

Podle ministerstva je skoro 40 procent území České republiky zasaženo mimořádným suchem. Částečným suchem je pak postiženo 90 procent českého území.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.