Trump pomohl semknout íránský lid

Americký prezident Donald Trump by si měl uvědomit, že zastrašováním dosáhne jenom toho, že íránský lid se ještě více semkne. V prohlášení, které přenášela íránská státní televize, uvedl to předseda íránského parlamentu Alí Larídžání.

Írán v pondělí oznámil že porušil mezinárodní jadernou dohodu překročením povolených zásob obohaceného uranu, čímž vyvolal hněvivou reakci mj. Trumpa, jenž ovšem odstoupením od jaderné dohody s Íránem celý problém vyvolal…  Teherán ostře kritizoval také francouzský prezident Emmanuel Macron, který Írán vyzval k bezodkladnému návratu k dodržování (polomrtvé) dohody.

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání. FOTO - wikimedia commons

Írán v pondělí oznámil, že nashromáždil více nízko obohaceného uranu, než mu povolovala dohoda se světovými mocnostmi z roku 2015. Na informaci, kterou následně potvrdila i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), reagoval Trump v pondělí večer varováním, že Írán si zahrává s ohněm.

»Pan Trump by měl pochopit, že když někdo používá zastrašovací rétoriku vůči civilizovanému národu, tak to ten národ ještě více semkne,« řekl podle ČTK Larídžání. Americké hrozby podle něj v Íránu sjednotily jednotlivé politické frakce.

Írán už v květnu oznámil, že některé závazky ze smlouvy přestane plnit a dal ostatním signatářům jaderné dohody (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) dva měsíce na to, aby ochránili íránské hospodářství před dopadem obnovených amerických sankcí. Mocnosti však podle Teheránu íránskou ekonomiku neochránily.

Mezi nimi je i Francie. Macron se alespoň znovu přihlásil k plnému respektování podmínek dohody z roku 2015. Dodal, že v příštích dnech bude usilovat o to, aby Írán »plně dodržoval své závazky a nadále požíval ekonomických výhod plynoucích z dohody«.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 7 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.