Demonstrace hnutí žlutých vest ve východofrancouzském Vesoulu. Ilustrační foto - wikimedia commons

Zatímco »žluté vesty« vycházely do ulic, francouzští miliardáři rekordně bohatli

Francii, ve které se stejně jako jinde ve světě prohlubuje propast mezi bohatými a chudými, přinesla první polovina letošního roku občanské nepokoje. Davy protestujících požadovaly v tamních ulicích vyšší mzdy a důchody. Jejich nejbohatší spoluobčané za sebou ale mají podle agentury Bloomberg úspěšný půlrok.

Čtrnáct Francouzů, kteří figurují v 500členném miliardářském indexu Bloombergu, zvýšilo své bohatství od 31. prosince celkově o 78 miliard dolarů (1,7 bilionu korun), což představuje nárůst o 35 procent. To je více než dvojnásobné tempo proti tomu, jak bohatli miliardáři čínští (o 17 %) a američtí (o 15 %). Nejsilnější přírůstek majetku vykázaly mimo Francii především asijské země v čele s Thajskem, kde si nejbohatší lidé polepšili o 33 %. Za ním následuje Singapur s 31 % a Japonsko s 24 %.

Údaje nezahrnují země, které v indexu mají méně než dva zástupce z řad miliardářů. Pak by v čele stanul Nigerijec Aliko Dangote, jehož majetek letos vzrostl o 60 % na 16,8 mld. USD.

Mezi francouzskými miliardáři vedou podnikatelé v luxusním zboží Bernard Arnault a François Pinault a dědička miliardového francouzského kosmetického impéria Françoise Bettencourtová-Meyersová. Letos dohromady zbohatli o 53 mld. USD. Čínskou poptávku po luxusním zboží totiž nepoznamenala nejistota způsobená obchodním sporem země se Spojenými státy, poznamenává Bloomberg.

Akcie Arnaultova luxusního konglomerátu LVMH letos posílily o 45 % a v indexu pařížské burzy CAC 40 se staly druhými nejziskovějšími. Arnaulta minulý měsíc zařadily do skupinky lidí s majetkem nad 100 mld. USD (2,2 bil. Kč) k Jeffu Bezosovi a Billu Gatesovi.

Výsledek Thajska souvisí do značné míry se zakladatelem a ředitelem pivovarnického a realitního konglomerátu TCC Group Čarenem Sirivatanapchakdim a s hlavním akcionářem a generálním ředitelem energetické firmy Gulf Energy Development Saratchem Ratanavadim.

Sirivatanapchakdiho bohatství se od ledna zvýšilo o čtyři miliardy na 16,5 mld. USD, protože cena akcií jeho v Singapuru obchodované nápojové skupiny Thai Beverage vzrostla o 38 %. Thajec plánuje, že se svým impériem v druhé největší ekonomice jihovýchodní Asie expanduje i mimo produkci piva a whiskey.

Ratanavadiho jmění se rozrostlo o 2,3 mld. USD, protože se mu začíná vyplácet jeho sázka na Vietnam. Akcie Gulf Energy obchodované na burze v Bangkoku letos posílily o 51 %, uvedla agentura Bloomberg.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 8 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.