FOTO - Pixabay

Turecko v tajnosti přepravilo 42 tanků na sever Kypru

Turecko v tajnosti přepravilo do okupované části severního Kypru 42 tanků Leopard 2A4. Stroje německé výroby se nachází jen deset kilometrů od Nikósie, metropole Kyperské republiky. Informoval o tom dnes turecký server Ahval s odvoláním na řecká média.

Tanky a munici na ostrov dopravily dvě lodě, které vypluly z tureckého přístavu Edirne. Tento krok se příčí zákazu amerického Kongresu a německé vlády na ostrov převážet zbraně vyrobené v těchto dvou zemích, napsal řecký týdeník týdeník To Vima.

Napětí mezi Tureckem a Kyperskou republikou se v uplynulých dvou měsících vystupňovalo kvůli sporům ohledně těžby zemního plynu ve východním Středomoří. U kyperského pobřeží provádí průzkumné vrty už dvě turecké lodi.

Ankara tradičně hájí zájmy Severokyperské turecké republiky, která vznikla na severu ostrova v roce 1974, kdy tam Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Nikósie tvrdí, že výzkumné vrty Ankary nerespektují výlučnou ekonomickou zónu Kyperské republiky a požádalo Evropskou unii, aby vůči Turecku zaujala tvrdší pozici. Podle Ankary mají na nerostné bohatství nárok Turecko i Turci ze severní části ostrova.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-07-06 01:35
Asi nějaké Turecko-Řecké vojenské cvičení v rámci NATO.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.