FOTO - Pixabay

Kosovský diktát

Kosovské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že od nynějška žádnému činiteli Bělehradu nedovolí vstup na území Kosova. Tento krok podle prištinského deníku Koha ditore zdůvodnilo údajným špatným chováním Srbska vůči Kosovu a jeho lidu. Šéf srbské diplomacie Ivica Dačić rozhodnutí Prištiny označil za další políček uštědřený Evropské unii.

Náměstek kosovského ministra zahraničí Jetlir Zuberi prohlásil, že zákaz byl zaveden kvůli »hybridním hrozbám Srbska vůči Kosovu, neustálé propagandě a lživým informacím«. »Všechny žádosti budou odmítány, dokud toto chování bude pokračovat,« sdělil. Dačić v reakci řekl, že jde o bezprecedentní krok. Rozhodnutí je podle něj »další políček uštědřený nikoli Bělehradu, ale především Evropské unii a mezinárodnímu společenství, jež ostudně mlčí k roky trvajícímu porušování všech civilizačních norem kosovským premiérem Ramushem Haradinajem a prezidentem Hashimem Thaçim«. Haradinaj je obviněn z válečných zločinů Mezinárodním trestním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii. Thaci je obviněn z terorismu a odpovědnosti za páchání válečných zločinů. Je bývalým velitelem separatistické tzv. Kosovské osvobozenecké armády, která v Kosovu vyvražďovala Srby, Romy i Albánce, kteří se jí nezdáli dostatečně loajální. Dačić se v souvislosti se zákazem vstupu srbských politiků do Kosova také zmínil o dohodě Albánie a Kosova o sjednocení a koordinaci zahraniční politiky. Tento krok, stvrzený v úterý v Tiraně šéfy diplomacií obou zemí Gentem Vakajem a Behgjetem Pacollim, je podle něj základní kámen »Velké Albánie, která se bez překážek buduje v srdci Evropy«.

Ministr při tom znovu vyčetl Prištině stoprocentní cla, která zavedla koncem loňského roku na srbské zboží s cílem přinutit Bělehrad k uznání Kosova. Toto opatření se dotklo zejména severu Kosova, kde tvoří většinu obyvatel Srbové, kteří se zásobují především ze Srbska. Obchody a veškeré služby v této části Kosova zůstaly počátkem minulého týdne na protest zavřené. Srbští činitelé a média také uvedli, že se tam kvůli clům zhoršují životní podmínky Srbů. Kosovská vláda ale vydírá, trvá na zachování cel, dokud srbské vedení neuzná nezávislost Kosova.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 35 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.