Ilustrační FOTO - Pixabay

Červnová vedra důsledkem klimatické změny

Klimatické změny vyvolané lidmi způsobily, že teplota při nedávné vlně veder byla o celé čtyři stupně vyšší, než by byla za normálních okolností. Vyplývá z nedávno uveřejněné studie klimatologů, podle níž je navíc pravděpodobnost výskytu takto extrémního počasí pětkrát vyšší než před sto lety.

Při vlně veder z konce června byla v Gallargues-le-Montueux v regionu Provence zaznamenána nejvyšší teplota v historii měření 45,9 stupňů. Je to o téměř dva stupně více než dosavadní maximum z roku 2003. Další rekordy pak podle ČTK padaly i ve Španělsku, Švýcarsku, Rakousku, Německu a v ČR.

Pociťujeme na vlastní kůži

»Změny klimatu již nejsou abstraktní nárůst globální teploty, ale rozdíl, který cítíte, když vyjdete ven během vedra,« řekl podle agentury Reuters Geert Jan van Oldenborgh, výzkumník z Nizozemského královského meteorologického institutu a současně jeden z autorů studie vypracované vědeckou skupinou World Weather Attribution (WWA).

Ilustrační FOTO - Pixabay

»Pozorování ukazuje, že ... podobně časté vlny veder by byly zřejmě o čtyři stupně nižší než před sto lety,« uvádí studie. »Zažili jsme vedra, jejichž intenzita se v polovině století může stát normou,« řekl klimatolog z francouzského institutu CNRS Robert Vautard. Tak doufejme, že má pravdu a že to bude až v polovině století a ne už mnohem dříve…

Oslabování tryskového proudění

Klimatologové dlouhodobě tvrdí, že oteplování zemského povrchu způsobené převážně vypouštěním emisí kysličníku uhličitého z fosilních paliv do ovzduší způsobí, že klimatické jevy budou extrémnější a že tyto extrémy - jako jsou bouře, sucha či záplavy - budou častější.

Meteorologové uvádějí, že oslabování tzv. tryskového proudění ve vysokých výškách atmosféry nad Evropou způsobuje, že se pomaleji mění počasí, což v důsledku vede k nárůstu teplot.

V souladu se skleníkovými plyny

Světová meteorologická organizace právě na sklonku června vydala prohlášení, že rok 2019 má nakročeno k tomu stát se jedním z nejteplejších roků vůbec a že období 2015-19 bude nejteplejším zaznamenaným pětiletím v historii měření. Uvedla také, že vlna veder byla zcela v souladu s extrémy spojenými s důsledky vypouštění skleníkových plynů!

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.9, celkem 12 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.