Ilustrační FOTO - Pixabay

Řekové uvěřili výmyslům Mitsotakise

Novým řeckým premiérem se stal ekonom a pokračovatel slavné místní politické dynastie Kyriakos Mitsotakis, jehož pravicová konzervativní strana Nová demokracie vyhrála nedělní předčasné parlamentní volby.

Jednapadesátiletý Mitsotakis slíbil voličům snížit daně, zvýšit platy a podpořit zahraniční investice a zaměstnanost. Kde na to chce vzít, pochopitelně nesdělil. Ale Řekové jeho pohádkám i tak uvěřili.

Mitsotakis, jehož nyní už zesnulý otec Konstantinos byl premiérem Řecka začátkem 90. let minulého století a jehož synovec byl minulý měsíc zvolen starostou Atén, vyhrál volby jako lídr Nové demokracie, jež dostala téměř 40 % hlasů. Díky volebnímu bonusu pro vítěznou stranu (50 mandátů) tak obsadí 158 ze 300 křesel v parlamentu, dosud vládní levicová strana SYRIZA bude mít za 31,6 % pouze 86 poslanců. Bývalá vládní soc. dem. strana PASOK ve formaci KINAL získala jen 8,1 % a 22 křesel, radikální komunistická KKE nakonec jen 5,3 % a 15 mandátů, ale potěšil někdejší Tsiprasův ministr financí Janis Varufakis, který se svou novou formací Evropská fronta realistické neposlušnosti (MeRA25) získal při bezmála 3,5 % devět křesel.

Kyriakos Mitsotakis. FOTO - wikimedia commons

Předčasné parlamentní volby, které byly už šestými volbami řeckého parlamentu za deset let, vyhlásil Alexis Tsipras (44) po porážce své strany v nedávných místních a evropských volbách. Tsiprasovi se nepodařilo zlepšit sociální postavení Řeků po Trojkou evropských institucí vnucených rádobyúsporných programech, které údajně měly vyvést zemi z krize. Vážně ho poškodila i dohoda s Makedonií o názvu této sousední země, kterou poněkud nepochopitelně odmítá velká část Řeků.

Expremiér Tsipras uvedl, že bude dále bojovat, aby tato »porážka byla pouze dočasná«. Zároveň uvedl, že předává zemi v lepším stavu, než ji v době krize před čtyřmi lety přebíral. »Přebírali jsme zemi na pokraji bankrotu, s prázdnou veřejnou pokladnou a s obyvatelstvem, jehož velká část žila v chudobě. Nyní máme přebytek, růst, nízké úroky a mezinárodní důvěru. Abychom toho dosáhli, museli jsme přijmout obtížná rozhodnutí za vysokou cenu,« uvedl Tsipras. Dodal, že jeho strana bude pracovat na tom, aby byla silnější a zkušenější, až se vrátí k moci.

Neúspěch neonacistů

Dobrá zpráva je, že do řeckého parlamentu se v neděli těsně nedostali neonacisté z hnutí Zlatý úsvit, kteří byli ve volbách v roce 2015 třetí nejsilnější stranou s 18 mandáty. Nyní získali 2,95 % při tříprocentní volební klauzuli. Do parlamentu ale těsně usedla jiná pravicová populistická strana nazvaná Řecké řešení, která získala deset křesel a jejíž lídr Kyriakos Velopulos byl nedávno zvolen europoslancem.

Šéf neonacistů ze Zlatého úsvitu Nikos Michaloliakos komentoval prohru takto: »Chceme vzkázat našim nepřátelům a takzvaným přátelům: Zlatý úsvit nekončí, smiřte se s tím. Boj za nacionalismus pokračuje. Vracíme se tam, kde jsme byli silní: na ulice a náměstí, v tvrdém boji proti bolševismu a divokému kapitalismu.«

Nedávná prohlášení prominentního člena strany Iliase Kasidiarise, který byl v minulosti souzen například kvůli napadení dvou političek, naznačují, že se chce Zlatý úsvit začít nově profilovat jako méně extremistická strana podobná evropským euroskeptickým či krajně pravicovým silám. Jak uvedla agentura AP, Kasidiaris nedávno například vyjádřil svůj obdiv k Matteu Salvinimu, fanaticky protiimigračně zaměřenému italskému ministru vnitra, a pochvalně hovořil i o zemích tzv. visegrádské čtyřky, ve kterých zaznívá silná euroskeptická rétorika.

Raduje se Varufakis

Média hlavně ale řeší Varufakise. Ten byl členem Tsiprasovy vlády v roce 2015, ale odstoupil kvůli sporu o řešení finanční krize. Varufakis chtěl opustit eurozónu, Tsipras to zvažoval, ale nakonec nenašel dost odvahy a místo toho pokračoval v nadiktovaných úsporných opatřeních.

A co na to tisk?

Řecký premiér Alexis Tsipras nedokázal splnit sliby, které dal před více než čtyřmi lety voličům jako radikální levicový lídr hnutí SYRIZA, píší některé evropské deníky.

Podle deníku Financial Times bude zřejmě spokojena Evropská unie, neboť Řecko se vrátilo od antisystémové strany k politickému mainstreamu. »V Řecku skončila čtyřletá romance radikální levice,« komentoval nedělní volební výsledek server EUobserver

Deník FT ale také připomněl, že Tsipras byl sice poražen, nikoli však drtivě. »Není mnoho opozičních stran v Evropě, které by z vlády odešly s 32% podporou voličů,« napsal list.

Také podle analytika BBC Marka Lowena nemusí mít Tsipras ještě své dny sečteny. »Restrukturalizuje se v opozici a bude čekat za scénou, aby využil jakéhokoli přešlapu nového řeckého lídra,« míní Lowen.

Podle španělského deníku La Vanguardia je porážka strany SYRIZA dalším důkazem klesající přízně voličů vůči antisystémovým stranám v Evropě, což ukázaly už volby do Evropského parlamentu koncem května. Po nich GUE/NGL v EP oslabila. Voliči jsou podle španělského deníku rozčarovaní z toho, že se radikální levici nepodařilo reformovat státní struktury a přinést sociální spravedlnost po ekonomické krizi.

Španělský deník El País podle ČTK připomněl, že konzervativní strana Nová demokracie získá poprvé od roku 2009 absolutní většinu v řeckém parlamentu. Přitom jde o stejnou stranu, kterou v roce 2015 voliči potrestali za úsporná opatření, napsal trefně deník El País…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.1, celkem 25 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-07-09 12:31
Politické hrátky, izolované od skutečných potřeb občanů, nejsou jen
řeckou specialitou.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.