Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Důvěra v prezidenta neklesá

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se v červnu nezměnila a stejně jako v květnu mu věří 49 procent lidí. Vláda si naopak pohoršila, důvěřuje jí 39 procent Čechů. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle CVVM za horším hodnocením vlády mohou být vnitropolitické turbulence spojené se změnami ve vládě a s protivládními protesty. Důvěra ve vládu proti květnu klesla o dva procentní body a ve Sněmovnu o tři body.

Sněmovna má spolu se Senátem mezi ústavními institucemi už tradičně nejnižší důvěru. Horní parlamentní komoře v červnu věřilo zhruba stejně lidí jako o měsíc dříve, 33 procent. Naopak tradičně nejvyšší důvěře se těší obecní zastupitelstva a starostové, přesto si obecní zastupitelstva meziměsíčně o tři body pohoršila na 63 procent. Důvěra ve starosty zůstala na 64 procentech. Změna nenastala ani u hejtmanů a krajských zastupitelstev, jimž věří 44 a 46 procent občanů.

Spokojenost s politickou situací v červnovém průzkumu vyjádřila stejně jako v květnu pětina dotázaných. Naproti tomu nespokojených přibylo o čtyři body na 46 procent. Za poslední dva měsíce se tak jejich podíl zvýšil o osm procentních bodů, což podle CVVM také asi souvisí s výměnami na postech ministrů a protivládními demonstracemi. »Přes dílčí zhoršení je však stávající hodnocení politické situace nadále výrazně lepší, než bývalo v období let 2012 a 2013,« uvedli autoři průzkumu. Jedenatřicet procent dotázaných uvedlo, že nejsou ani spojeni, ani nespokojeni s politickou situací.

CVVM provedlo průzkum v první polovině června mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 23 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-07-10 20:50
Chtělo by to taky proklepnou "důvěru" ČT a jejich hlavounů.
Zejména co se týče Zpravodajství. A taky Radu. A dělat to taky
pravidelně!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.