Historické jádro města z hradu. FOTO - wikimedia commons

Krupka chce využít zápis do Světového dědictví

Město Krupka na Teplicku chce vybudovat centrální parkoviště, mobilní aplikaci pro turisty nebo systém dopravy, který by turisté mohli využít při cestách po místech zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO.

Na seznam se Krupka dostala společně s dalšími místy na české a saské straně Krušných hor. Mnohaletá snaha o zápis Hornické kulturní krajiny Krušnohoří skončila úspěchem na zasedání světového výboru v ázerbájdžánské metropoli Baku.

Spolupráce české a saské strany začala už v roce 1998. Oblast tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.

Tvořit se nyní bude společná marketingová strategie. »Musíme například vědět, na jaké turisty se chceme zaměřit, zda na ty, kteří navštěvují památky UNESCO, nebo na milovníky hornických památek,« řekl místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka Naše město). Krupku loni navštívilo nejméně 42 000 turistů, právě tolik jich svezla místní lanovka, která je nejdelší lanovkou bez podpěrných sloupů v zemi. Vedení města nyní počítá s několikanásobným nárůstem počtu turistů.

Rozšířit chce Krupka počet parkovacích míst ve městě, centrální parkoviště by mohla být na třech místech. Odtud by vozil turisty k jednotlivým památkám například vláček. Rozvoj ubytovacích a stravovacích kapacit nechává město na soukromnících. Zatím je v Krupce pouze několik desítek lůžek, 32 jich je na městském hradě.

Připravit chce Krupka aplikaci do mobilů, pomocí které by našli turisté výklad k památkám ve všech světových jazycích.

Oslavu zápisu na seznam UNESCO chce město uspořádat na podzim. »Skutečně jsme do poslední chvíle nevěděli, zda uspějeme, proto teprve nyní přemýšlíme, jak to s lidmi oslavit,« uvedl Kadlec.

Hornický region Krušnohoří, kde vznikla řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví, které se zejména v 16. století, ale i později šířily z Krušných hor do celé Evropy i dalších částí světa, je 1110. památkou na seznamu UNESCO. Následující pořadové číslo má Národní hřebčín v Kladrubech. Počet památek v České republice, které se mohou pyšnit titulem světového dědictví, se tak po šestnácti letech rozrostl na čtrnáct.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.