Pointa

S novinářskými cenami se u nás roztrhl pytel. Uděluje je řada spolků a organizací. Proč ne? Některé jsou však preferované, o nich se zaručeně dozvíte z mediálního mainstreamu. A pak jsou jiné ceny, o kterých se nedozvíte vůbec nic, a pokud - tak jen kriticky. Jedny novinářské ceny a jejich nositelé se vynášejí do nebes, jiné novinářské ceny jako by nebyly, a pípne-li se o nich, pak se pohaní. Uvedu příklady.

Z vynášených novinářských cen je známa Cena Ferdinanda Peroutky. Uděluje je společnost stejného jména a jejími nositeli za rok 2018 jsou Jaroslav Kmenta a Ondřej Kundra (známý to autor knih o tom, kterak jsme prošpikováni Putinovými agenty).

Pak je tu Novinářská cena udělovaná Nadací Open Society Fund Praha. Bylo potěšitelné, že ji obdržely mj. Saša Uhlová a Apolena Rychlíková za publicistiku hájící sociálně slabé. Cenu K. H. Borovského má v péči Nadace Český literární fond. Symbolicky se předává v Havlíčkově Brodě. Jednou z nositelek prezentovaných v médiích je moderátorka ČT Světlana Witowská.

No, a pak je tu Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku. Uděluje ji Asociace nezávislých médií. Právě tato cena je opředena mýty, pověrami – a pomluvami. Její nositelé se v mainstreamu buď zamlčí, nebo aspoň znemožní. V každém případě se »umyje hlava« organizátorům.

Tak se stalo i letos, na čtvrtém ročníku. Slavnostní udílení se konalo 11. června ve Slovenském domě v Praze. Cenu obdrželo sedm osobností, mezi nimi – naši čtenáři to vědí z našeho zpravodajství – ukrajinský novinář, bojovník proti válce Ruslan Kocaba či dokumentarista Václav Dvořák, autor filmu Uloupené Kosovo. Čtenáři jistě znají také moderátorku Martinu Kociánovou, která působila v rozhlase a snad ve všech našich televizích, dnes rozvíjí zajímavý webový portál. Je to zřejmě jediná zpívající novinářka, která není »jen tak nějakou zpěvandulí«, nýbrž operní pěvkyní. Letošní nositelkou Krameriovy ceny je i známá ekonomka Markéta Šichtařová propagující ekonomii v řadě populárně naučných publikací. No a jméno spisovatelky a scenáristky Evy Kantůrkové netřeba představovat. Podle její předlohy natočil režisér Svoboda film o mistru Janu Husovi. ČT film zařadila do vysílání v hlavním čase ve výročním roce Husova upálení.

A nyní pointa: Právě tato veřejnoprávní televize se Krameriovým cenám věnovala v jednom vydání svého pořadu z mediálního světa »Newsroom ČT«. Jenže způsobem, že divák zaplakal. Redaktorka, která akci navštívila asi tajně (proč toto mají redaktoři ČT zapotřebí?), natočila pár záběrů a pak se jala společně s moderátorem Rosím všechny drbat: Lidé stojící za Krameriovou cenou jsou prý manipulátoři a dezinformátoři, ceny jsou »údajně žurnalistické«. Také hosté v hledišti jsou divné persony atd. Po návalu tupé kritiky se však divák ČT nedozvěděl jediné jméno letošního laureáta!

Inu, i takto vypadá publicistika ČT. A pan generální ředitel je za takový výkon svého ansámblu každoročně odměněn hezkou sumičkou, za loňský rok je to 2,4 milionu. Pokud vám nyní vypadly oči z důlků, tak to mně taky, však se na těchto milionech podílíme i my koncesionáři. V ČT pracuje mnoho šikulů, a proto si i jejich představený za kolektivní úsilí zaslouží tučné prémie.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 27 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


salekiv
2019-07-09 21:12
Kde se objeví postava "mediálního analytika" Petra
Žantovského, tam tráva 30 roků neroste. Hudební kritik Jiří Černý,
jeden z postižených z normalizačního vystoupení PŽ v časopise
Melodie, by mohl vyprávět. Však také o něm napsal: „Těžko najít v
Česku publicistu tak úhořovitého, funkcíchtivého a demagogického.“
jarprchal43
2019-07-09 19:07
Tzv. asociace nezávislých médií má jeden malý problém. Nikdo neví,
která média sdružuje. A jména představitelů nejsou příliš
důvěryhodná: bývalý policejní ředitel Stanislav Novotný, Petr
Žantovský, nechvalně známá mediální postava z období normalizace,
Ondřej Geršl, obdivovatel zfalšovaných Protokolů sionských mudrců a
zřizovatel dezinformačního webu NWOO Jan Korál. Kramerius se nejspíš
obrací v hrobě a lidé, kteří od tohoto spolku přebírají ceny, musí
mít obzvlášť silný žaludek.
pleningeri
2019-07-09 19:03
Ještě hodně vody proteče pod Kavčími horami než v prorežimní
veřejnoprávní dostane slovo Eva Procházková či Ruslan Kocaba.
Počasí na Kavčích horách se po výslechu důvodů setkání Haška s
Nočními vlky inkvizitorem Dolanským zase zhoršilo ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.