Kocourek neuspěl u ÚS

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého náměstka ministra školství Jana Kocourka v kauze sporné dotace pro European Medicine Association (EMA).

Justice mu za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku vyměřila tři roky vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Ústavní soudci označili stížnost za zjevně neopodstatněnou.

Kocourek ve stížnosti poukazoval na údajně vadnou právní kvalifikaci i na to, že se podle něj neprokázala motivace ani úmysl a že od začátku řízení bylo sporné, jakým jednáním měl trestné činy spáchat.

Ústavní soudci ale nezjistili žádné porušení základních práv. »Nelze dovodit ani excesivní odklon od zákonných zásad ovládajících postupy soudů v řízení ani od pravidel ústavnosti, traktovaných v judikatuře Ústavního soudu,« stojí v usnesení v databázi soudu.

Případem se loni zabýval také Nejvyšší soud. Kocourkovi trest potvrdil, ale zrušil verdikt nad komplicem, někdejším ředitelem ministerského odboru Miroslavem Vosykou. Podle předchozího rozsudku Městského soudu v Praze Vosyka dostal rok vězení s dvouletou zkušební lhůtou. Po zásahu Nejvyššího soudu projednal městský soud Vosykův podíl na trestném činu ještě jednou a uložil mu tři roky vězení s tříletým podmínečným odkladem.

Sdružení EMA podle obžaloby nemělo ve stanovách určenou jako hlavní cíl sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo. Také podle spisu nepůsobilo celostátně, navíc chtělo peníze pro akci, která se už konala.

Oba obžalovaní se hájili tím, že sdružení do svých stanov bod o sportovní činnosti doplnilo později, o dalších nedostatcích jim prý referenti neřekli.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 4 hlasy.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.