Ilustrační FOTO - Pixabay

ILO: Více než mzdy mohutní kapitál

Zhruba polovinu celosvětových prostředků určených na mzdy dostává deset procent nejlépe placených zaměstnanců. Zaměstnancům zůstává z bohatství, které svou prací pomohli vytvořit, také celkově menší podíl a nejvíce se horší situace těch s nejnižšími mzdovými příjmy.

Uvádí to studie Mezinárodní organizace práce (ILO), která pracovala s údaji za roky 2004 až 2017 a z níž citovala agentura Bloomberg.

Podle studie dostává 20 procent pracujících s nejnižšími mzdami jen jedno procento ze mzdového koláče. Zjištění ILO tak pravděpodobně přiživí debatu o nerovnosti mezi majetnými a lidmi bez prostředků a kritiku kapitalismu, napsala mimo jiné agentura Bloomberg.

ILO zjistila, že v letech 2004 až 2017 podíl příjmu lidí označovaných jako středněpříjmoví na vyplácených mzdách se snížil na 43 z 44,8 %. Dvacet procent špičkově vydělávajících si naopak ze mzdových nákladů ukrajuje již 53,5 %, zatímco dříve to bylo 51,4 %. »Podstatné ztráty pro střední a nižší střední třídu a velké zisky nahoře,« popisuje vývoj v uplynulých letech organizace.

Údaje pro tato svá zjištění ILO shromáždila mimo jiné v Německu, USA a Británii. Navíc se tenčí podíl příjmu zaměstnanců na celkových příjmech. V Evropě klesl o dva procentní body. To znamená, že více než mzdy zaměstnanců mohutní kapitál, uvádí ve své zprávě ILO.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.