Ilustrační FOTO - Pixabay

Nulová daň pro mladé v Polsku

Polští poslanci schválili návrh zákona, který zavádí nulovou sazbu daně z příjmu poplatníkům do 26 let. Pro předlohu, navrženou vládnoucími konzervativci, hlasovalo 419 poslanců, proti byli čtyři zákonodárci. Zákon potřebuje ještě schválit v Senátu a prezidentův podpis, což je ale pokládáno jen za formalitu.

Jde o splnění jednoho z velkorysých slibů vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), daných ještě před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Polsko na podzim čekají parlamentní volby. Osvobozeny od daně mají být příjmy do 85 528 zlotých (přes 513 000 Kč) za fiskální rok, uvedla televize TVN 24. Nová pravidla mají platit od 1. srpna. Letošní úleva, týkající se tedy pěti měsíců, je tak omezena na 35 636 zlotých (214 000 Kč). Příjmy přesahující danou hranici budou zdaněny běžnou sazbou, což znamená 18 %. Na osvobození od daně vydělají podle odhadů asi dva miliony mladých Poláků a Polek.

Poslanec Andrzej Szlachta. FOTO - wikimedia commons

»Tento zákon má v polském daňovém systému historický význam. Do dějin přejde jako zákon premiéra Mateusze Morawieckého,« prohlásil poslanec Andrzej Szlachta z PiS. »Zákon má historický rozměr v tom smyslu, že opět dělí Poláky, tentokrát mladé,« oponovala opoziční zákonodárkyně Marta Golbiková s tím, že daňová úleva se bude vztahovat na zaměstnance, nikoli na nejpodnikavější část mládeže, tedy na osoby samostatně výdělečné činné a podnikatele, kteří vytvářejí pracovní místa. Náměstek ministra financí Leszek Skiba vysvětloval, že osvobození od daně z příjmu má povzbudit mladé Poláky, aby se nechali zaměstnat. Začínající podnikatele má pak stimulovat snížení sociálních odvodů, což je podle vlády mnohem lepší řešení. Letos má daňová úleva připravit veřejné finance o 950 milionů zlotých (5,7 miliardy Kč), v dalších letech o 2,45 miliardy zlotých (14,7 miliardy Kč). Průměrná mzda v Polsku v prvním čtvrtletí podle úředních statistik činila skoro 5000 zlotých měsíčně (asi 30 000 Kč).

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.