Ilustrační FOTO - Pixabay

Smrtící bourbon

Bourbon, který před týdnem během požáru skladu palírny Jim Beam v americkém státě Kentucky unikl do řeky, usmrtil tisíce ryb. Uvedly to místní úřady. Požár zničil devět milionů litrů americké whisky, většina sice shořela, část se ale dostala do řeky Kentucky.

Představitelé ochrany přírody v Kentucky tento týden napsali na Twitteru, že stále objevují mrtvé a hynoucí ryby, které jsou po celém toku od místa požáru. Kolik ryb uhynulo, bude jasné až v řádu několika dní. »Bakterie jdou po zdroji výživy, což je cukr v alkoholu, přičemž spotřebovávají kyslík,« uvedl Robert Francis z krizové správy s tím, že ryby následně kvůli nedostatku kyslíku hynou. Ochránci přírody se snaží řeku prokysličovat.

Bourbon řeku kontaminoval v takovém rozsahu, že se voda v toku zbarvila, všudypřítomný byl také pach alkoholu. Alkoholová skvrna se roztáhla na délku až 30 kilometrů a po řece se přesouvala rychlostí zhruba jednoho kilometru v hodině. Bourbon se podle odborníků plně rozptýlí až v řece Ohio, do které se Kentucky vlévá.

Plameny, které vyvolal zřejmě úder blesku, zachvátily skladiště ve městě Versailles. Ve skladišti bylo 45 000 sudů, z nichž každý pojal 200 litrů bourbonu. Živel tak zničil na devět milionů litrů této populární lihoviny. Palírna uvedla, že zásobování trhu ohroženo není, protože v Kentucky má 126 skladů, kde bourbon zraje ve 3,3 milionu sudů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-07-10 18:55
Notorici s bandaskami nabírali "vodu" z řeky ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.