Favoritem konzervativců na post jejich šéfa a post premiéra je Boris Johnson. FOTO - Haló noviny

Johnson a Hunt v TV souboji

Favorit na post britského ministerského předsedy Boris Johnson odmítl říci, zda by rezignoval v případě dalšího odsunutí data brexitu, který je nyní stanoven na 31. října.

Jasně se nevyjádřil ani k otázce, zda by ponechal ve funkci britského velvyslance v USA, který ve zveřejněných diplomatických depeších kritizoval administrativu prezidenta Donalda Trumpa. Učinil tak při úterní televizní debatě s Jeremym Huntem, který je jeho rivalem v souboji o vedení Konzervativní strany, informovala agentura Reuters.

Boris neodpověděl

V jediné plánované diskusi obou zbývajících uchazečů o nejvyšší stranický post, a tím i funkci příštího šéfa kabinetu, Johnson odmítl odpovědět na Huntovu otázku, zda by odstoupil v případě, že selže jeho plán na uskutečnění brexitu do konce října. »Myslím, že je velice, velice důležité nepředjímat žádné okolnosti, kvůli nimž se nám nemusí podařit odejít z Evropské unie k 31. říjnu. Nechci poskytnout Unii vyhlídky, že by mohla zapříčinit mou rezignaci nesouhlasem s brexitovou dohodou,« řekl Johnson.

Huntovy výhrady

Hunt se v předvečer televizní debaty nebývale ostře ohradil proti Trumpovým komentářům o tom, že jeho administrativa nebude jednat s britským velvyslancem ve Washingtonu Kimem Darrochem. Stát se to mělo kvůli ambasadorově kritice v uniklých depeších, v nichž amerického prezidenta mimo jiné nazval neschopným. Trumpovy komentáře označil Hunt za neuctivé a za chybné.

»Velvyslanci jsou jmenováni vládou Spojeného království, a pokud se stanu premiérem, náš velvyslanec zůstane,« napsal Hunt na Twitteru. Johnson, jehož kandidaturu do čela vlády Trump veřejně podpořil, odmítl říci, jak by s velvyslancem naložil on. Darrochovo setrvání ve funkci Johnson nechtěl předjímat. Trump je podle něj v této otázce neprávem »zatahován do britské politické debaty«.

Velvyslanec Darroch dilema obou diskutujících vyřešil za ně. Včera odstoupil s tím, že je pro něj v této situaci nemožné zastávat nadále velvyslanecký úřad. Média tento jeho krok spojují právě s úterní debatou,, v níž  Johnson, zřejmě budoucí britský premiér, na otázku o dalším osudu velvyslance neodpověděl. Toto »nechání na holičkách« diplomat neunesl.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.