Ilustrační FOTO - Pixabay

Přibylo požárů v přírodě

Hasiči v Královéhradeckém kraji od začátku července zasahovali u 30 požárů polí, trávy či lesa. Proti stejnému období loni se počet požárů zvýšil o polovinu.

Důvodem nárůstu je nynější velké sucho. Požáry se obešly bez zranění a nevznikly u nich ani velké škody, s výjimkou milionové škody na shořelém lisu na slámu na Hradecku.

Lis na slámu shořel 3. července na poli u obce Barchov na Hradecku. Shořelo tam také asi 30 balíků slámy. Příčinou požáru byla zřejmě technická závada na lisu. Největší požár hasiči v kraji zatím likvidovali 6. července u Nemyčevse na Jičínsku, kde hořelo asi 50 hektarů strniště. Oheň tam likvidovalo 14 hasičských jednotek. Pole zřejmě vzplálo od jiskry od lišty kombajnu.

Naposledy hasiči vyráželi v úterý ke čtyřem požárům. Osm jednotek likvidovalo požár lesa v těžko přístupném skalním terénu v Dolním Adršpachu na Náchodsku. Hořela tam lesní hrabanka na ploše asi 90 metrů čtverečních. Ve Vysoké nad Labem na Hradecku hasiči likvidovali požár strniště a balíků slámy na ploše 1,2 hektaru. Hořet začalo zřejmě kvůli vznícení v balíkovacím stroji. Menší požár lesní hrabanky likvidovali hasiči u obce Zámostí - Blata na Jičínsku. Zřejmě od odhozeného nedopalku hořela tráva v příkopě v Dlouhé Vsi v Rychnově nad Kněžnou.

Velmi horké počasí se podepsalo na zvýšeném počtu požárů již červnu, kdy hasiči v hradeckém kraji likvidovali asi 100 požárů, z nichž zhruba 40 bylo v přírodě. »Nejčastějšími příčinami požárů v přírodě bývají lidská nedbalost a technické závady,« uvedla mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Götzová.

Nyní v ČR platí výstraha meteorologů před nebezpečím vzniku požárů. Skončit by měla v pátek v poledne, protože večer by měly dorazit srážky.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.