Ilustrační FOTO - Pixabay

Bouře v Řecku zabila turisty. I české

Při silné bouři s krupobitím zemřelo ve středu večer na poloostrově Chalkidiki na severu Řecka nejméně sedm zahraničních turistů včetně dvou Čechů. Jeden člověk se pohřešuje. Úmrtí dvou českých občanů potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Zhruba stovka lidí byla při bouři zraněna, několik desítek z nich včetně dětí skončilo v místních nemocnicích. Jedna žena je na jednotce intenzivní péče, uvedl řecký deník Kathimerini. Český starší manželský pár zemřel poté, co se kvůli silnému větru převrátil jejich karavan na pobřeží v letovisku Sozopoli poblíž města Nea Propontida. Muž byl na místě mrtvý, žena zemřela při převozu do nemocnice, uvedla místní média. Podle nich s nimi v karavanu byl i jejich syn a vnuk, kteří utrpěli zranění.

Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová uvedla, že další z pasažérů karavanu je nyní v místní nemocnici. »České velvyslanectví v Aténách poskytuje na místě veškerou potřebnou pomoc,« řekla mluvčí. Každoročně zemřou v zahraničí desítky Čechů. Kromě českých občanů se oběťmi bouře na Chalkidiki stali Rus a jeho dvouletý syn, na něž poblíž jejich hotelu v letovisku Nea Potidea spadl strom, a rumunská žena s osmiletým chlapcem, které zabila část padající střechy restaurace. V Sozopoli zahynul ještě zatím neidentifikovaný muž.

Kroupy jako pomeranče

Severní část Řecka, kde tráví první část letních prázdnin u moře tisíce cizinců, zasáhl živel po několika dnech s tropickými teplotami blížícími se 40 stupňům. Ve středu večer začaly Chalkidiki a okolní oblasti bičovat prudké lijáky a krupobití. Kroupy měly velikost pomerančů. Vítr vyvracel stromy a ničil střechy budov. Podle DPA krupobití a silný vichr trvaly jen asi deset minut, meteorologové ale jev popsali jako nepříliš obvyklý v této oblasti. Podle nich se zde přehnaly dvě vichřice. »Věděli jsme dopředu, že přijde silná bouře a vydali jsme také varování, nedokázali jsme ale říct, kde přesně bouře udeří,« řekl řeckému rozhlasu Efthymios Lekkas z ústavu pro předcházení škodám přírodních katastrof.

»Něco takového jsem ve své 25leté kariéře zažil vůbec poprvé,« řekl podle Reuters lékař z nemocnice ve městě Nea Mudania Athanasios Kaltsas. V jeho nemocnici byli ošetřeni pacienti ve věku od osmi měsíců do 70 let, zvláště s rozličnými zlomeninami.

Kameny na zádech

»Když mi začalo pršet na záda, připadalo mi to, jako když mi na záda padají kameny, tak byl vítr silný,« popsal řecké televizi Skai krupobití místní obyvatel. Vichr podle něj převracel plážové slunečníky, židle, stoly i auta a z některých balkonů trhal zábradlí, vyvracel stromy. Byly zničeny obchody i restaurace. Asi 80 % poloostrova zůstalo bez proudu. Dodávky elektřiny měly být obnoveny do večera. Úřady vyhlásily na Chalkidiki mimořádný stav. Nejméně 140 hasičů mělo kvůli živlu celonoční zásah. S likvidací škod pomůže i armáda, řekl místnímu rozhlasu řecký ministr obrany. Postižené obce vypadají podle médií jako po zemětřesení. Pláže jako po výbuchu bomby.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.