EP o von der Leyenové v úterý

Lídři politických skupin v Evropském parlamentu potvrdili, že hlasování o nominaci Ursuly von der Leyenové na funkci šéfky Evropské komise (EK) se uskuteční podle plánu v úterý 16. července. Oznámil to mluvčí parlamentu. Šéfové frakcí tak reagovali na spekulace, že volba by mohla být odložena kvůli nejistým šancím dosavadní německé ministryně obrany na získání úřadu.

Od začátku týdne se Ursula von der Leyenová ucházela o přízeň u politických skupin Evropského parlamentu. FOTO - wikipedia commons

Konzervativní političku navrhli šéfové států a vlád do čela EK koncem června bez ohledu na Evropským parlamentem prosazovaný systém tzv. spitzenkandidátů, tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do květnových evropských voleb. Von der Leyenová se od začátku týdne uchází o přízeň u parlamentních politických skupin. Europoslancům mimo jiné slíbila, že se zaměří na dodržování zásad právního státu, digitalizaci, konkurenceschopnost a boj proti klimatickým změnám.

Parlament je ale vůči ní naladěn spíš skepticky. Von der Leyenová má zatím jisté jen hlasy »své« Evropské lidové strany (EPP), poslanci druhé největší frakce - socialistické S&D - se teprve rozhodnou, zda příští týden v hlasování von der Leyenovou podpoří. Liberálové ve středu uvedli, že podpora kandidatury von der Leyenové »není hotovou věcí«. Podle mnoha poslanců je nepřesvědčivá a nemá žádné zkušenosti s unijní politikou.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.