Ilustrační FOTO - Pixabay

Osadnická organizace vystěhovala Palestince

Izraelská policie ve středu vystěhovala palestinskou rodinu Sijámů z domu ve východním Jeruzalémě, kde většinu obyvatel tvoří Arabové. Do jejího domova se nastěhují Židé. Podle izraelských médií o tom rozhodl soud, který tak ukončil téměř 30letou soudní bitvu o dům ve čtvrti Silván, který zčásti vlastní krajně pravicová izraelská osadnická organizace Elad.

Policisté ráno nejprve vyvedli ven rodinu a členové Eladu pak začali vynášet na ulici její majetek. Dům budou teď sdílet zbývající Palestinci a noví židovští obyvatelé. Vítězství Eladu má i symbolický význam, protože vystěhovaná rodina je spřízněna s Džavádem Sijámem, což je sociální pracovník a aktivista, který brání práva arabských obyvatel čtvrti Silván. Skupina Elad proti rodině Sijámů vedla šest soudních řízení. Původně tvrdila, že koupila celý dům od Sijámovy babičky. Soud ale smlouvu s touto ženou neuznal jako platnou.

Babička zanechala nemovitost osmi dědicům, svým příbuzným. Elad odkoupila podíly od tří mužských dědiců a u dalšího soudu pak tvrdila, že zbylí dědicové, což byly ženy, své podíly přenechaly mužským příbuzným, takže Elad má právo na celý dům. I tento argument soud zamítl a rozhodl, že Elad má právo jenom na tři osminy nemovitosti, k níž patří i obchod a zahrada. Po dalších odkupech zůstala v rukou rodiny Sijámových čtvrtina domu.

Poslední koupi Elad provedla loni a rodina Palestinky Ilhám Sijámové dostala soudní rozhodnutí opustit odkoupenou část a vyklidit přilehlý obchod i zahradu. Palestinka žije sama se svými čtyřmi dětmi a je dcerou jedné z dědiček, které pobývají v zahraničí. V červnu soud zamítl odvolání Sijámů a nařídil jim zaplatit soudní výdaje v hodnotě 10 000 šekelů (64 000 Kč). Izraelské Hnutí za okamžitý mír, které bojuje proti osadnické politice Izraele, označilo případ Sijámů za příběh Davida a Goliáše. Ilhám Sijámová se s dětmi uchýlila k příbuzným. »Když nás dnes vystěhovali, bylo to, jako by mi vyrvali srdce,« řekl ve středu Alí, jeden z jejich synů.

V Silvánu, který leží u hradeb jeruzalémského Starého Města, žije několik set Židů a zhruba 55 000 Palestinců. Zabydlování židovské populace ve východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil za války v roce 1967, je z hlediska mezinárodního práva nelegální. Východní část města se by se měla stát podle představ Palestinců hlavním městem jejich budoucího státu, který by měl vzniknout v rámci izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Ty jsou ale přerušeny, Izrael celý Jeruzalém sloučil a označil za své nedělitelné hlavní město.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-07-15 20:29
Díváte se do zrcadla, "pragmatiku"? Článek jsem si přečetl
velmi pozorně a má reakce s fakty (nikoli demagogií) s ním zcela
konvenuje. R. Janouch
pragmatik
2019-07-13 21:16
pane Janouch, než začnete svoji demagogií, přečtěte si článek
pozorně. Zejména vlastnické vztahy. Buď jed článek nesprávně
napsán, nebo neumíte číst. U nás by vás rovněž vystěhovali, pokud
by jste nepatřil k jisté menšině. Víc lidí jako jste vy, tak naše
strana zanikne!
halonoviny
2019-07-12 14:46
Hlavně, že Izrael není zlodějskej, rasistickej a okupantskej stát
ignorující normy mezinárodního práva a snahu o mírové řešení
konfliktu, že, pane prezidente...?! :( R. Janouch
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.