Ilustrační FOTO - Haló noviny

Za chyby v zakázkách ÚOHS pokutoval

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za chyby ve veřejných zakázkách pokuty v celkové výši 7,7 milionu korun, což je o 1,7 mil. meziročně méně. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na stránkách úřadu.

»Jedním z důvodů pro klesající částku uložených sankcí je to, že se úřadu daří zasahovat ještě v době probíhajícího výběrového řízení. Může tak uložit zadavateli nápravu chyb nebo zrušit celé zadávací řízení, pokud je chyba už v zadávacích podmínkách řízení,« uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Úřad pokuty za chyby ve veřejné zakázce ukládá v případě, že výběrové řízení skončilo a s vybraným dodavatelem je uzavřena smlouva. Dalším důvodem nižší sumy uložených pokut je to, že úřad ukládal pokuty u zakázek menšího rozsahu. Celková hodnota zakázky je jedním z faktorů pro stanovení výše sankce.

Loni úřad v oblasti veřejných zakázek zahájil 383 správních řízení a vydal 507 prvostupňových rozhodnutí. Ve 100 případech bylo uloženo nápravné opatření, v 89 případech pokuta. Z 89 uložených pokut v souhrnné výši 7,7 mil. Kč bylo pravomocných pokut 76 v celkovém objemu 3,5 mil. Kč. Další řízení pokračují ve druhém stupni, kdy je posuzuje předseda ÚOHS, případně se jimi z rozhodnutí soudu zabývá úřad znovu.

Nejvyšší pokutu za chyby ve veřejné zakázce dostaly od ÚOHS Vojenské lesy a statky ČR, které za chyby v zakázkách na opravy lesních cest zaplatily 1,2 mil. Kč. Toto rozhodnutí ale zrušil soud a úřad se případem zabývá znovu.

Počet zahájených řízení (383) byl loni o 14 vyšší než v roce 2017. Ještě v roce 2014 úřad zahájil 981 řízení týkajících se veřejných zakázek. Jedním z důvodů poklesu počtu zahájených řízení je zřejmě i zpoplatněním podnětů k zahájení správního řízení z moci úřední, který přinesl nový zákon o zakázkách. Začal platit na konci roku 2016 a lidé musí za podnět zaplatit 10 000 Kč.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.