Ilustrační FOTO - Pixabay

Za vysokou inflací je hlavně drahé bydlení

Spotřebitelské ceny vzrostly v červnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně o 2,7 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v květnu.

Statistici uvedli, co mírné snížení inflace ovlivnilo nejvíce. V oddíle alkoholické nápoje, tabák došlo ke zmírnění jejího meziročního růstu díky cenám vína, které v červnu klesly o 1,9 % (v květnu růst o 0,8 %) a cenám piva, které byly vyšší o 5,4 % (v květnu o 7,2 %). V oddíle bydlení zpomalil meziroční růst cen elektřiny, ale jen na 10,4 % (v květnu 12,5 %), a to především zásluhou zvýšené srovnávací základny, tedy jejich meziměsíčního zvýšení v červnu 2018. Meziroční pokles inflace v oddíle doprava byl pak důsledkem snížení cen pohonných hmot a olejů o 0,3 % (v květnu růst o 3,1 %).

Další pokles inflace v červenci se podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského v tuto chvíli nezdá pravděpodobný. Efekt vysoké báze u pohonných hmot a elektřiny již nebude fungovat, naopak citelné zlevnění potravin v loňském červenci může podpořit jejich meziroční růst.

V oddíle rekreace a kultura již v červnu zdražily dovolené s komplexními službami na 6,2 % (v květnu 3,2 %). »Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené,« upozornil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Nicméně největší vliv na meziroční zvyšování celkové cenové hladiny měly v červnu opět ceny v oddíle bydlení, kde nájemné z bytu stouplo o 3,9 %, vodné a stočné shodně o 2,6 %, zemní plyn zdražil o 3,6 %.

Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Zelenina podražila o 22,7 % (z toho brambory o 51,7 %), ceny masa stouply o 3,9 %, pekárenských výrobků a obilovin o 3,2 %.

Vliv na zvýšení inflace měly také ceny v oddíle ostatní zboží a služby, kde zdražilo o 3,9 % pojištění a ceny finančních služeb se zvýšily o 5,7 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 4,4 % a ubytovacích služeb o 2,6 %.

Na meziroční snižování inflace v červnu naopak působily ceny v oddíle odívání a obuv, kde oděvy zlevnily o 3,1 %. Ceny v oddíle pošty a telekomunikace klesly o 1,3 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 % a ceny služeb o 3,6 %. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červnu 2,5 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.