Husserl bude mít pomník

Významný filozof Edmund Husserl bude mít pomník v Prostějově, kde se 8. dubna 1859 narodil. Záměr už schválila městská rada. Pomník bude instalován na prostějovském náměstí, které nese filozofovo jméno.

Filozof Edmund Husserl. FOTO - wikipedia commons

Město podle mluvčí radnice Jany Gáborové vypíše soutěž, ze které by měl vzejít vítězný návrh podoby pomníku věnovaném slavnému rodákovi. »Hodnocení návrhů v této soutěži proběhne na základě jediného hodnoticího kritéria, kterým je komplexní umělecká, architektonická a urbanistická úroveň řešení,« uvedla Gáborová.

Prostějovský rodák Edmund Husserl je zakladatelem filozofického směru fenomenologie, jednoho z nejvlivnějších ve 20. století. Ovlivnil mnoho známých filozofů 20. století, mimo jiné Martina Heideggera či Jeana-Paula Sartra. Husserl zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938 v 79 letech.

Předci filozofa Husserla jsou pochováni na bývalém starém židovském hřbitově v Prostějově, který byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. Dnes je na místě hřbitova park a parkoviště. Město uvažuje o pietní úpravě místa.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.