Ilustrační FOTO - Pixabay

Co se děje v ostravské huti?

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) byl ujištěn generálním ředitelem ostravské huti, že snížení výroby oceli je jen dočasné a firma nemíří do krachu.

Řízení podniku 1. července převzala skupina Liberty Steel z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. Vzápětí po převzetí oznámila razantní pokles výroby. Šéf huti Ašók Patil Havlíčkovi řekl, že důvodem je to, že evropští producenti ztrácí dech vůči asijské konkurenci, která neřeší problematiku spojenou se snižováním oxidu uhličitého či povolenkami. Nicméně ministra ujistil, že pokles je dočasný.

Havlíček uvedl, že kontaktoval i odbory huti, aby si ověřil, zda údaje vlastníka nejsou zavádějící. Odbory však prý situaci vidí podobně.

Pokles produkce neovlivní podle mluvčí huti Barbory Černé Dvořákové zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti. Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá.

Do Ostravy v pátek pojede náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková, následně, 31. července, i Havlíček. Součástí Havlíčkovy návštěvy bude i podpis memoranda mezi ministerstvem průmyslu a Liberty o dalším investičním rozvoji společnosti. Ministerstvo průmyslu by mělo mít i svého zástupce v dozorčí radě společnosti.

Ostravská huť má i s dceřinými společnostmi 6300 zaměstnanců. Vyrábí ocel pro stavebnictví, strojírenství i petrochemický průmysl, je českým lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí.

Skupina Liberty Steel převzala řízení podniku počátkem července, kdy byl dokončen prodej huti původně vlastněné skupinou ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala. Proces prodeje podniku byl složitý a odbory vůči němu měly výhrady. Odboráři se obávali toho, že prodej může huť trvale poškodit. Při převzetí huti novým vlastníkem ale uvedli, že jejich obavy jsou menší než na začátku prodeje. Kapacita výroby podniku je 3,6 milionu tun oceli, v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun.

Také Babiš v minulosti vyjádřil obavy ohledně prodeje. V květnu Hospodářským novinám řekl, že Liberty House není transparentní firma a že stát chce hutě koupit za korunu. Odbory uvedly, že by převzetí hutí státem pravděpodobně přivítaly. Začátkem června předseda vlády při interpelacích ve Sněmovně mluvil o možném zástupci státu v dozorčí radě a memorandu.

»Situaci na Ostravsku sledujeme denně, angažujeme pro region zmocněnce ministra, nic nechceme podcenit, řešíme současně i vliv na region. Chystáme širší podporu podnikatelského prostředí, spojenou s rekvalifikacemi, zakládáním nových firem a pracujeme na změně hospodářské struktury celého regionu, podpoře malých a středních podnikatelů atd.,« napsal Havlíček na Twitter.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 8 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.