Ilustrační FOTO - wikimedia commons

Další »prasák«

Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló čelí protestům a volání po jeho odstoupení.

Důvodem je textová komunikace se členy administrativy, ve které se nevybíravě a vulgárně vyjádřil o opozici, ženách, novinářích či sexuálních menšinách. Rosselló odstoupit odmítá, dva členové jeho administrativy, kteří se diskuze prostřednictvím sítě telegram zúčastnili, již ale své funkce dali k dispozici.

Média zveřejněný chat označují za homofobní, sexistický a urážlivý. Rosselló například označil newyorskou političku portorického původu Melissu Markovou-Viveritoovou za šlapku, další ženu zase za čubčí dceru. Vysmíval se také jistému obéznímu muži, se kterým se předtím jako guvernér vyfotografoval. Se svými kolegy se rovněž posmíval homosexualitě portorického zpěváka Rickyho Martina a navrhl zastřelit sanjuanskou starostku Carmen Yulínovou.

Guvernér Portorika, nezačleněného území Spojených států, Ricardo Rosselló. FOTO - wikipedia commons

Výsměchu guvernéra a jeho administrativy neunikla ani federální dohledová komise, která se spolu s místní správou snaží vyřešit finanční krizi na ostrově. Předloni předlužené Portoriko, které se chce stát plnohodnotným státem USA, vyhlásilo platební neschopnost a požádalo o ochranu před věřiteli.

Rosselló kvůli uniklému textu, který zveřejnilo portorické středisko pro investigativní žurnalistiku CPI, čelí od víkendu tvrdé kritice a v ulicích metropole demonstrují tisíce lidí.

Rosselló se hájí mimo jiné tím, že kontroverzní rozhovory se členy své administrativy vedl vždy v osobním volnu. S tímto vysvětlením se ale nespokojení obyvatelé odmítají smířit. Guvernéra vyzval k odchodu i Ricky Martin. Na Twitteru označil guvernérovy urážlivé poznámky za ostudné a nepřijatelné a vzkázal mu, aby Portoriku učinil službu a podal demisi. »Nemůžeme připustit, aby Portoriko bylo v rukou takovýchto 'vůdců',« prohlásil zpěvák.

Portoriko vedle vysoké zadluženosti trápí vysoká míra chudoby, nezaměstnanost a odchod obyvatel. Ostrov se navíc stále vzpamatovává z úderu hurikánu Maria v roce 2017, který si vyžádal stovky životů. Obtížná obnova Portorika je dalším problémem, který odpůrci Rossellóovi vyčítají.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.