Jen jedna poznámka

Večerní slavnostní pořad k osmdesátinám Karla Gotta vysílaný na Nově odpovídal režimním zvyklostem. Obsahoval také mnoho nesmyslů. Už to, jak zpěvák začínal. Tvrzení o tom, že »v samých začátcích jeho kariéry byla doba, kdy neměl k muzice žádnou inspiraci, protože nic pořádného se nehrálo, jen masové,« tedy budovatelské písně, což bohužel řekl sám Gott, byl nesmysl. Zpívalo se a hrálo mnohé. Vznikaly soubory lidových písní, hledaly se staré zapomenuté. Dokonce i pořady o tom byly v rozhlase a začínající televizi. Byly i populární písně, kde nebylo slovo »práce«. Hrál se swing, obdivoval se Cortéz, pop-písně Kavky, hrál Karel Vlach, Brom i Kloc. Byli stoupenci písní á la Florenc 13.30 i My dva a čas. Byli i tací, kdo obdivovali Edith Piaf, ale i začínající Brouky. Byla dechovka, která plnila sály na venkově, i její tvůrci a interpreti. Bylo leccos. Byly i častušky zpívané svazáky, budovatelské písně v rozhlase. I jazz. Přicházeli noví skladatelé, noví zpěváci. Pak začal Semafor a další »malé formy« se svými zpěváky. Byl tu Matuška, objevil se Gott.

Dodnes zůstala většina »směrů« a mnohé navazující soubory. Jen ony »budovatelské písně« skončily. Není třeba budování, už nebudujeme. V budování je přece »kus socialismu«. I když i Gott vystupující před Listopadem dokonce na Dni tisku, tedy dni spojeném se vznikem Rudého práva, tvrdil v pořadu to, co si zřejmě přála televizní stanice. Ani její akcent na jeho záměry emigrovat ve skutečnosti v jeho životě nepřevyšoval. Zůstával tady, zpíval, lidé ho měli rádi a dostal za to i od socialistické vlády titul národní umělec, jehož nositeli před ním byli velikáni jako Nezval, Seifert, Werich, Trnka, Štěpánek, Smolík, Blachut, Podvalová, Malcev, Švabinský, Nowak a další.

Stejně jako oni zůstal věrný svým posluchačům, těm, kteří ho milovali, a proto je neopustil. To, co jsme uslyšeli z TV Nova, byla jen úlitba majitelů televizní stanice těm, co zmíněný pořad vytvářeli.

Jaroslav KOJZAR


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.1, celkem 47 hlasů.

Jaroslav KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jarprchal43
2019-07-19 19:39
Podle četnosti příspěvků v článcích i diskusi to vypadá, že
Karel Gott je hlavním problémem KSČM. Mein Gott!!!!
hajek.jiri51
2019-07-19 11:55
Jsou obdivovatelé Gotta i ti co nedají dopustit na "umělecký"
soubor Plastic People of Universe. A mezitím byla a je spousta jiného i
ze svými fandy. Těmi úslužnými kecy se Gott jen shodil. Já ho ale
nikdy nemusel.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.