Ilustrační FOTO - Pixabay

Zvítězí zákon nad zdravým rozumem?

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky.

Monsport žádá nájemné »pouze« za poslední tři roky, nájemné za předešlá léta je již promlčené. Žalobu podal u Okresního soudu pro Prahu-západ v červnu, družstvo se o žalobě dozvědělo z datové schránky ve středu. Družstvo má nyní 30 dní na vyjádření.

Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.

Termín vystěhování byl původně do 23. srpna 2018. Ústavní soud ale vykonatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.

Ilustrační FOTO - Haló noviny

ÚS má času dost

Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl, řekla jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Není ani jasné, kdy by mohl padnout verdikt.

Podle předsedy družstva Martina Junka zaslal Monsport družstvu nejdříve předžalobní výzvu, ve které požadoval zaplacení celkem zhruba 22 milionů korun – 21 milionů za užívání osmi bytových domů, zhruba tedy 60 bytů a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty. V samotné žalobě ale nakonec požaduje jen 21 milionů.

»Pro družstvo Svatopluk to jistě nemůže být překvapení, protože my jsme jim posílali již předžalobní upomínku, takže to není novinka,« řekl Monsport. »Tento krok, který jsme učinili, svým způsobem navazuje a vyplývá z pravomocného rozhodnutí Nejvyššího soudu,« dodal Monsport. Soud podle něho uvedl, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky, případně benefity v podobě nájmu. »Za celou dobu nebyli správci placeny těmi užívajícími osobami žádné poplatky či peníze,« dodal konkurzní správce.

Hrozba exekuce

Právníci družstva podle Junka poslali Monsportovi na předžalobní výzvu nesouhlasné vyjádření. Mezi použitými argumenty byla například skutečnost, že obyvatelé domů si je dostavěli za své prostředky. »Takové peníze opravdu nemáme. Většina obyvatel jsou důchodci, kteří si neumějí představit, kde by vzali tolik peněz,« řekl Junek. Na jednu rodinu vychází zaplatit zhruba 350 000 korun.

»Je to nehoráznost. Dostavíte na základě řádného povolení konkurzního správce barák, který neměl střechu, okna, dveře, nic. Zaplatíte to komplet podruhé a on za toto chce nájem? Samozřejmě s tím nemůžu absolutně souhlasit,« řekl jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler. Správce Monsport podle něj získává peníze pouze pro majoritního věřitele, společnost Gomanold, která by z případných zaplacených peněz za nájem dostala nejvyšší částku.

V samotné žalobě Monsport soud žádá o vydání platebního rozkazu, kromě samotného nájemného má BD Svatopluk zaplatit také úroky z prodlení, a to ve výši deset procent ročně, doba prodlení má běžet od 30. května. Pokud soud žalobě vyhoví, bude družstvu podle Junka hrozit exekuce.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty dostavěli sami, avšak bez souhlasu konkurzního soudu.

(ng)


(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-07-18 19:00
Kdysi běžel v československé televizi sovětský film z roku 1965 -
Obyčejný fašismus. V této souvislosti já říkám, že to co
zažíváme v rozbitém Československu je Obyčejný kapitalismus.
Západní i český kapitalismus v kapitalistickém rozbitém
Československu alias Demokracie jde přes mrtvoly.
pleningeri
2019-07-18 18:56
Pro "miliardu chvilek ..." to není důvod ani vzít fixu do ruky
natož vymyslet plakát.
hajek.jiri51
2019-07-18 18:36
Za 34 bytů miliardu a ještě mít tu drzost něco požadovat? Tedy
podnikat v České dolině je opravdu lukrativní záležitost.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.