Přehlídka a přehlídka

Když dva dělají totéž, není to totéž. Opět jsem se přesvědčila o stálé platnosti tohoto přísloví. Srovnejme si dva státní svátky dvou významných zemí, konané v důležitý den pro jejich národní dějiny.

Čtrnáctého července Francouzi oslavili státní svátek své republiky, bylo to ve výročí dobytí Bastily v roce 1789. Bastila byla symbolem despocie monarchie.

Česká televize ve svém hlavním zpravodajství uvedla 14. července informaci o tom takto: »Velkolepou vojenskou přehlídkou si Francouzi připomněli výročí dobytí Bastily. Nejdůležitější státní svátek v zemi doprovodí i řada ohňostrojů...«

Pak navázal pařížský zpravodaj ČT, jenž vyzdvihl »tisíce vojáků, obrněné transportéry, nejmodernější stíhačky«, a také jako zajímavost létajícího muže. V reportáži zaznělo, že »demonstrace vojenské síly byla letos výjimečná v mnoha ohledech«. Součástí oslav státního svátku byl také, pochopitelně, projev francouzského prezidenta, který stanovil vizi nové vesmírné doktríny, jež »bude garantovat naši obranu v kosmu«.

V Českém rozhlase se tématu věnoval zkušený komentátor Zdeněk Velíšek, a jeho příspěvek byl ještě barvitější. Vojenskou přehlídku mile přejmenoval na »pařížskou slavnost v uniformách« a neskrýval nadšení, že na ní byli přítomni odcházející šéf Evropské komise Juncker, generální tajemník NATO Stoltenberg a také vojáci několika dalších členských zemí NATO. Velíšek se evidentně nechal unést celkovou velkolepostí události, neboť volil tato slova: vojenské přehlídky »musejí být pokaždé novou ukázkou důkazů o připravenosti armád na jakékoli nové, třeba i zatím netušené hrozby«.

Tolik Francie a její státní svátek.

Pak je tu Ruská federace, která koná pravidelně 9. května na svůj státní svátek Den Vítězství přehlídku na Rudém náměstí v Moskvě a také v dalších desítkách významných měst po celé zemi. Všichni ti komentátoři a drtivá většina médií je však pravidelně zdrbe jako demonstraci síly ruských zbraní, důkaz o údajné rozpínavosti Ruska či snad dokonce projev reálné hrozby, že Rusko někam vojensky vpadne. Vůbec se nehovoří o nutné připravenosti jeho armády »na jakékoli nové, třeba i zatím netušené hrozby«, jak jsme letos slyšeli o přehlídce pařížské.

Musíme si to tedy ujasnit. Buď budeme každou vojenskou přehlídku konanou u příležitosti nějakého významného výročí daného státu označovat za hrozbu a všestranně ji kritizovat a dehonestovat, nebo budeme u všech národů respektovat právo předvést vlastní ozbrojené síly coby symbol své suverenity, což je legitimní. Navíc ruské zbraně v přehlídce na Den Vítězství jsou pochopitelné, protože to byly právě ony, které porazily na hlavu Hitlera.

Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 55 hlasů.

Monika HOŘENÍ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


yucon.fox
2019-07-22 06:42
Pánové, neunikla vám tak trochu podstata článku?
joska.korinek
2019-07-21 20:28
Krom času vojenské služby v padesátých letech jsem nikomu neřekl
soudruhu. Připadal bych si totiž jako blbec. To ale zřejmě nevadí
těm, kteří blbci jsou již svou podstatou.
velkymaxmilian
2019-07-21 12:37
@joska.korinek:Pan O.Motl dokázal pouhými sedmi slovy vyjádřit vše,
dobrá práce, která onu "Čest !"
o.motl
2019-07-21 12:08
Soudruh není oslovení, ale diagnóza, soudruhu Kořínku.
joska.korinek
2019-07-21 10:29
velkymaxmilian – Je hezké, že jste alespoň přiznal úctu za oběti.
Dopustil jste se ale jedné chyby v oslovení (nejspíš ze zvyku). Paní
Hoření už totiž není vaší soudružkou. Předpokládám totiž, podle
vašich přečetných reakcí, že už nejste členem komunistické strany.
velkymaxmilian
2019-07-20 16:53
Proč po týdnu řešíte vojenskou přehlídku v Paříži a po více než
dvou měsících moskevskou, na to je asi potřeba "vyšší
dívčí", kterou ovšem nemám. Dovoluji si vám sdělit soudružko
Hoření, že sovětské zbraně byly pouze jedny z těch, které
přispěly k porážce nacistického Německa a militaristického
Japonska. Jste schopna pochopit, že 2.sv.válku rozhodla ekonomická
vyspělost USA? To ovšem nesnižuje úctu, kterou si zaslouží oběti,
které ke konečnému vítězství přinesly národy a národnosti SSSR.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.