Ilustrační FOTO - Pixabay

Za poslední rok zdražily obědy o 6,2 pct na 122,2 Kč

Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za poslední čtvrtletí se ceny zvýšily o 1,3 procenta. Vyplývá to ze zjištění společnosti Edenred, která nabízí stravenky Ticket Restaurant. Nejvíce draho je stále v Praze, kde se v červnu za oběd v průměru platilo 136,90 koruny. Nárůst je ale rychlejší v regionech, například v Ostravě meziročně obědy zdražily o 7,6 procenta na 113,7 koruny, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.

Průměrná cena obědů podle společnosti za poslední rok stoupla o 7,20 Kč. V procentním vyjádření to je o 6,2 procenta, což bylo skoro dvakrát rychlejší než inflace. "Pokud se podíváme vysloveně jen na potraviny, tak jejich ceny stoupají rychleji, než je průměrné tempo inflace, a jsou jedním z výrazných tahounů jejího růstu. Vyšší náklady na suroviny si restauratéři automaticky promítají do cen," uvedl produktový manažer firmy Zbyněk Vystrčil.

Dodal, že se zvyšující se kupní sílou lidí roste poptávka po dražším jídle. "Restauratéři se tak nebojí dávat na jídelní lístek i položky s vyšší cenovkou," dodal.

V posledním roce nejrychleji zdražovaly obědy v Ostravě, následovaly Olomouc a Ústí nad Labem, kde byl nárůst o 7,2 procenta.

Nejčastější hodnota stravenek v Česku se nyní pohybuje kolem 100 korun. Na jeden průměrný oběd si tak Češi připlácejí asi dvacetikorunu. Hodnota ideální stravenky, při které firmy i zaměstnanci dosáhnou maximální daňové úspory, je podle Edenred letos 123 korun.

Edenred sleduje útraty zaměstnanců za obědy od prosince 2015. Každý měsíc tvoří statistiku téměř 1,3 milionu transakcí v restauracích. Index je sestavený z plateb více než 150.000 zaměstnanců, kteří k úhradě obědů používají platební stravenkovou kartu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.