Ilustrační FOTO - Pixabay

Žně jsou ve čtvrtině. sklizeň komplikují přeháňky

Zemědělci sklidili téměř čtvrtinu ploch obilovin, loni touto dobou bylo pod střechou 45 procent porostů. Průměrný výnos letos zatím činí 5,4 tuny na hektar, u nejpěstovanější ozimé pšenice 5,23 tuny na hektar. Pšenice měla loni výnos lepší, ale obecně obiloviny mají letos výnos o 0,13 tuny na hektar vyšší než loni. Řepky je sklizena zhruba čtvrtina s výnosem 2,95 tuny na hektar, loni měla průměrný výnos 3,31 tuny na hektar. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

"Intenzivnější pokračování žňových prací komplikovalo především počasí, lokálně její ještě rychlejší postup komplikovaly bouřky a dešťové přeháňky, které zbrzdily v mnoha krajích celkový postup žní. Oproti minulému roku 2018 je ve třetím sklizňovém týdnu stále znatelný výrazně pomalejší průběh sklizňových prací jak u základních obilovin, tak také u řepky," uvedlo ministerstvo.

V nejpomalejším Karlovarském kraji zemědělci ještě nezačali řepku sklízet, obilovin mají sklizenou dvacetinu. Sklizeň je na začátku také v Moravskoslezském. Naopak nejrychlejší žně jsou v Jihomoravském kraji, kde je sklizeno 43,4 procent ploch obilovin, následují kraje Ústecký a Zlínský. "Odhad výnosu bude průběžně zpřesňován, aktuálně se předpokládá meziročně vyšší sklizeň základních obilovin o 0,13 t/ha a nižší sklizeň řepky o 0,36 t/ha," dodal úřad.

Ilustrační FOTO - Pixabay

S poklesem u řepky a nárůstem u obilovin počítá podle prvního odhadu také Český statistický úřad letos podle prvních odhadů vzroste o 8,5 procenta na 7,019 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu o téměř sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Osevní plocha základních obilovin se rozšířila o 1,8 procenta na 1,272 milionu hektarů. Výměra ozimých obilovin je ve srovnání s loňskem vyšší, zmenšila se ale plocha osetá jařinami. Statistici očekávají, že letos budou u všech sledovaných obilovin meziročně vyšší hektarové výnosy.

Čeští zemědělci letošní rok příliš optimisticky nevidí, řekl na začátku července mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Tehdy uvedl, že obavami vzhlíží k dalšímu vývoji počasí, protože v současné době se rozhoduje o výsledku sklizně plodin, jako jsou patří například brambory, cukrovka nebo kukuřice. Trochu lepší situace je podle Píchy u obilovin, které se dokázaly s pokračujícím suchem lépe vyrovnat.

Podle Českého statistického úřadu vzroste sklizeň základních obilovin letos o 8,5 procenta na 7,019 milionu tun. Důvodem je hlavně očekávané zvýšení průměrného hektarového výnosu o téměř sedm procent na 5,52 tuny. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 12,2 procenta na 1,239 milionu tun.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.