FOTO - pixabay

Trump čelí tlaku dodavatelů firmy Huawei

Americký prezident Donald Trump počátkem týdne na setkání s představiteli předních amerických technologických firem slíbil, že včas splní jejich požadavek, aby mohly opět dodávat čínské společnosti Huawei Technologies, která se v USA ocitla na černé listině. Americká divize Huawei Futurewei Technologies mezitím oznámila, že propustila více než dvě třetiny z 850 zaměstnanců v USA.

Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení. Letos v květnu americké ministerstvo obchodu firmu umístilo na černou listinu organizací, které představují bezpečností riziko. To znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty.

Setkání s prezidentem se v Bílém domě zúčastnili ředitelé firem Cisco Systems, Intel, Broadcom, Qualcomm, Micron Technology, Western Digital a Google, uvedla agentura Reuters. Přestože šéfové firem požádali o včasné udělení licence na prodej firmě Huawei od ministerstva obchodu, Bílý dům v prohlášení dodal, že vedoucí pracovníci zároveň vyjádřili »silnou podporu« omezení nákupů telekomunikačních zařízení a prodeje firmě Huawei z důvodu národní bezpečnosti.

Podle jednoho z informovaných zdrojů ale ředitelé na setkání vyjádřili nespokojenost zvláště vůči ministrovi obchodu Wilburu Rossovi, který se jednání rovněž zúčastnil. Neposkytl totiž podle nich jasné pokyny ohledně politiky týkající se prodeje čínské firmě. Ross řekl, že licence budou vydány, pokud nebude existovat hrozba pro národní bezpečnost. Agentura Reuters minulý týden uvedla, že schválení licencí americkým firmám k obnovení prodeje je záležitostí týdnů. List The Washington Post ale na začátku týdne napsal, že Huawei tajně pomohla Severní Koreji při výstavbě a údržbě komerční mobilní sítě. To může v americké vládě posílit příznivce tvrdého postoje vůči Číně.

Huawei v tomto týdnu uvedla, že její americká divize Futurewei zrušila více než 600 pracovních míst. Divize se zaměřuje na výzkum a zřízena byla částečné kvůli spolupráci s univerzitami a výzkumníky. Kanceláře má v Silicon Valley a v oblastech Seattlu, Chicaga a Dallasu. Loni měla provozní náklady 510 milionů dolarů (11,6 mld. Kč). Firma uvedla, že důvodem propouštění je omezení podnikatelských aktivit v souvislosti s kroky americké vlády. Kvůli umístění Huawei na černou listinu nesmí Futurewei přesouvat na mateřskou firmu údaje o citlivých technologiích. Futurewei podle údajů amerického patentového úřadu podala více než 2100 patentů v oblastech jako jsou telekomunikace, mobilní sítě páté generace (5G) či videotechnologie.

Huawei má v USA kolem 1500 zaměstnanců, kromě Futurewei pracují v podpoře zákazníkům, v řízení dodavatelského řetězce či ve funkcích týkajících se veřejných záležitostí.

Čínský výrobce dál rychle roste

Zdroje obeznámené se situací v tomto týdnu řekly agentuře Bloomberg, že tržby celé společnosti Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba 30 procent, a to navzdory obchodním restrikcím ze strany Spojených států. Tempo růstu tržeb tak sice zpomalilo z 39 % v letošním prvním čtvrtletí, bylo však výrazně rychlejší než v loňském roce. Firmě se zatím daří podporovat tržby agresivním získáváním kontraktů na komunikační sítě páté generace, uvedly zdroje.

(ici, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(ici, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2019-07-26 19:02
Koudelkova "reklamní" kampaň proti Huawei dosáhla pravého
opaku. V pražské prodejně T-Mobile byly vystaveny 2 Samsungy a celá
nabídka telefonů Huawei počínaje "vlajkovými" P30 a P30-Pro
s padesátinásobným transfokátorem Leica ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.