FOTO – ft.com

Dánsko dál zdržuje dostavbu Nord Steam 2

Pokud Dánsko během několika příštích týdnů neschválí stavbu plynovodu Nord Stream 2 ve svých vodách, nebude možná splněn termín zahájení jeho provozu. Plynovod má povolení ostatních zemí u Baltského moře, jejichž vodami plynovod prochází, řadu měsíců se už ale čeká na vyjádření Dánska, spuštění provozu v závěru roku je tak ohroženo, napsal list Financial Times (FT).

»Když od Dánska neobdržíme povolení v příštích týdnech, pak termín nesplníme,« řekl listu jeden z vedoucích pracovníků na projektu.

Projekt Nord Stream 2, jehož hodnota dosahuje 9,5 miliardy eur (242,6 mld. Kč), má zdvojnásobit kapacitu prvního plynovodu Nord Stream, který zahájil činnost v roce 2012. Rusko ho chce využít k přesměrování valné části dodávek, které nyní proudí přes Ukrajinu. Termín spuštění plynovodu se proto shoduje s koncem platnosti stávajícího tranzitního kontraktu s Ukrajinou, a tím je 31. prosinec 2019.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská státní energetická firma Gazprom. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Proti jeho výstavbě protestovaly především ty státy EU, které nové potrubí obchází, tedy Polsko a Pobaltí, a rovněž Ukrajina. Kritizují ho i Spojené státy, které chtějí do Evropy prodávat svůj zkapalněný plyn. Podle Moskvy jde o čistě ekonomický projekt.

Předseda představenstva Gazpromu Viktor Zubkov trvá na tom, že stavba plynovou jde podle plánu. Minulý týden agentuře Interfax řekl, že dánské povolení očekává v říjnu a do konce roku může být potrubí položeno. Dánská sekce plynovodu měří 130 km a podle generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera potrvá její položení maximálně pět týdnů.

Odborníci však poukazují také na čas, který si vyžádá naplnění a testování plynovodu. »Nejenže musí instalovat dvě potrubí, což u každého potrvá asi měsíc, a musí se počítat s několika týdny testování, je třeba také vzít v úvahu zhoršující se počasí, kvůli němuž se stavba protáhne,« uvedl Danila Bochkarev z nezávislého EastWest Institute.

Představitelé Nord Stream 2 trvají na tom, že vliv počasí byl v projektu zohledněn. Přes 60 procent plynovodního potrubí už bylo položeno a projekt pokračuje podle plánu.

Dánská energetická agentura uvedla, že žádosti Gazpromu jsou zpracovávány »v souladu se státními a mezinárodními právními předpisy a postupy«. Současně s žádostmi vyhodnocuje připomínky z veřejných konzultací, které jsou otevřené do 19. září. »Nyní nelze říci, jak dlouho proces potrvá. Závisí to například na obsahu obdržených reakcí a případně na dalších konzultacích,« uvedla agentura.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.7, celkem 6 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.