Ilustrační FOTO - Pixabay

Státní dluhopisy v zahraničních rukou

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci června stoupl na 42,3 procenta. Jde tak o nejvyšší hodnotu od října 2017. Zahraniční investoři tak ke konci června drželi státní dluhopisy vydané v České republice za 633,3 miliardy korun. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,65 bilionu Kč.

Vyplývá to z dat ministerstva financí. Ekonom ČSOB Petr Dufek upozornil, že zahraniční investoři jsou největší investorskou skupinou na českém dluhopisovém trh. Druhou největší skupinu investorů na českém trhu představují banky, za nimiž následují penzijní společnosti.

»Pro zahraniční investory jsou české státní dluhopisy zajímavou alternativou, která navíc ve srovnání třeba s těmi německými přináší skutečný výnos. Rostoucí zájem nerezidentů, respektive zvyšující se poptávka po tuzemských papírech tlačí jejich ceny nahoru, a tím vlastně snižuje jejich výnosy. Ne náhodou tak český desetiletý státní papír nese už méně než 1,5 %, zatímco hlavní úroková sazba České národní banky setrvává na dvou procentech,« uvedl Dufek. Podle něj navíc atraktivita českých dluhopisů v souvislosti s očekávaným uvolněním měnové politiky Evropské centrální banky ještě pro zahraniční investory stoupne.

Podíl zahraničních investorů začal výrazně růst v souvislosti s očekávaným koncem devizových intervencí ČNB. Ty centrální banka ukončila předloni 6. dubna. Zatím nejvyšší podíl zahraničních investorů 51,35 % byl v září 2017. Za růstem podílu zahraničních investorů byla především sázka na posílení koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Vysoký zájem zároveň snížil výnosy českých dluhopisů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.