Ilustrační FOTO - Pixabay

Slepice, která nesnáší jen zlatá vejce

Belgické město Bruggy zasahuje proti výletním parníkům, Paříž chce omezit zájezdové autobusy, Praha má po krk pivních kol a jedna thajská pláž zakázala přístup turistům úplně. Ačkoliv turistika přináší zaměstnání a bohatství, všude po světě roste povědomí o jejích negativních dopadech, od škod na životním prostředí po ničení čtvrtí, odkud kvůli rostoucím cenám odcházejí starousedlíci, píše agentura Reuters.

Masová turistika vznikla po druhé světové válce. Světová organizace cestovního ruchu při OSN (UNWTO) zaznamenala v minulém roce 1,4 miliardy turistických příjezdů oproti 25 milionům v roce 1950. Polovina z nich přitom míří do Evropy.

Nejvíce turistických cest podnikají Číňané, v roce 2017 odtud přijelo 143 mil. lidí, zatímco nejvíce turistů míří do Francie a do Španělska - 80 mil. ročně.

Podle Mariny Novelliová, profesorky turismu a mezinárodního rozvoje z univerzity v Brightonu, měří ministerstva a turistické úřady úspěch čistě podle zvyšujícího se počtu návštěvníků. »Tento model už nefunguje, a to je asi to nejdůležitější zjištění, které je potřeba pochopit,« říká.

Přelidnění některých míst a jejich proměna téměř v zábavní parky pro turisty podle ní může zničit kouzlo, které turisty do destinací láká. »Pokud budeme sledovat čistě jen čísla a nebudeme zkoumat detailněji dopady ekonomické a společenské a také dopady na životní prostředí, riskujeme, že zabijeme slepici, jež snáší zlatá vejce,« dodává profesorka.

Jedním z fenoménů, který posiluje hlasy proti turismu, jsou platformy umožňující krátkodobé pronájmy, jako například Airbnb, které místní i odborníci často viní ze zvyšování cen nájmů a proměňování městských částí.

V Paříži je v nabídce asi 60 000 domácností k pronájmu, v Amsterodamu 19 600, v Barceloně 18 300, v Praze 13 600 a v Benátkách 8500, uvádí společnost Inside Airbnb, která upozorňuje na negativní dopady krátkodobých pronájmů na život ve městech.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.