Ilustrační FOTO - Pixabay

Sucho je problémem i pro bramboráře

Pěstitelům brambor na Vysočině ještě mohou pomoci k lepší úrodě deště. Dopady sucha se liší místo od místa, porostům ale zase neškodí plíseň. Zatím to vypadá spíš na průměrný výnos. Žádné rekordy v této sezoně prozatím neočekáváme, řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Na Vysočině se nachází třetina bramborových polí v České republice, sklizeň začne přibližně za měsíc.

I pro bramboráře podle Králíčka představuje největší problém sucho. V poslední době trochu pršelo, ale dešťové srážky byly regionálně rozdílné. »Uvidíme, jestli se v dalších dnech ještě situace změní a bude třeba naděje na nějaký lepší výsledek,« řekl předseda svazu. Deště sice už moc nepomohou dozrávajícím odrůdám brambor, ale u těch později sklízených by se ještě výsledky vylepšit mohly.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Na Vysočině podle Českého statistického úřadu letos brambory rostou na 7721 hektarech polí. V ČR jimi zemědělci osázeli 22 890 ha, prakticky stejně jako loni. Sklizeň raných brambor pěstovaných v Polabí a na jižní Moravě začala ve druhé polovině května. V Polabí jsou podle Králíčka hektarové výnosy na slušné úrovni, pohybují se mezi 25 až 30 tunami. Pěstitelé dostávají za nové brambory dobře zaplaceno, protože farmářské ceny nesrážel doprodej hlíz z loňské sklizně, která byla slabší.

Na začátku letošní sklizně dostávali pěstitelé za kilogram brambor i kolem 15 korun, teď se podle předsedy svazu farmářské ceny pohybují mezi sedmi až devíti korunami, podle způsobu prodeje. Sucho přitom škodí i v jiných evropských regionech. V Německu je podle Králíčka teď farmářská cena brambor asi 12 Kč, v Rakousku deset. Vzhledem k situaci v celé Evropě budou ceny českých brambor klesat pozvolna, předpokládá Králíček.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.