OPEC dál snižuje těžbu, ceny ale nerostou

Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v červenci snížila na nejnižší úroveň za osm let. Vedle poklesu produkce v Íránu a Venezuele v důsledku sankcí USA se o tento vývoj zasloužilo i další dobrovolné snížení těžby v Saúdské Arábii, která je největším vývozcem suroviny.

Všech 14 členů kartelu těžilo 29,42 milionu barelů denně (b. d.), o 280 000 barelů méně než v červnu a nejméně od roku 2011. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

Budova sídla OPECu ve Vídni. FOTO - wikipedia commons

Průzkum naznačuje, že Saúdská Arábie se drží svého plánu dobrovolného omezování produkce víc, než požaduje dohoda o omezení dodávek OPEC a jejích spojenců. Dohoda byla tento měsíc prodloužena bez ohledu na tlak ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa, aby státy těžbu zvýšily.

Cenu ropy ale sráží obavy ze zpomalování světové ekonomiky, a tak navzdory nižším dodávkám cena ropy klesla z dubnových 75 dolarů za barel na nynějších zhruba 65 USD.

Skupina, kam kromě členů kartelu patří Rusko a další státy, se v prosinci 2018 dohodla na omezování nabídky na světovém trhu o 1,2 mil. b. d. od 1. ledna letošního roku. Podíl OPEC na škrtech činí 800 000 b. d. Dohoda se vztahuje na 11 členů OPEC, kromě Íránu, Libye a Venezuely. Na počátku července byla dohoda prodloužena do března 2020

Podle průzkumu Reuters 11 členů kartelu dodržovalo v červenci své závazky vůči dohodě na 163 procent, přičemž těžba se snížila rovněž ve třech jmenovaných, z dohody vyjmutých zemích. K největšímu poklesu došlo v Saúdské Arábii, která ve snaze snížit zásoby ropy šla za stanovený cíl. Podle propočtů těžila 9,65 mil. b. d., zatímco její kvóta činí 10,311 mil.

Spojené státy v listopadu opět uvalily sankce na Írán, když předtím vypověděly jadernou dohodu uzavřenou v roce 2015 mezi Teheránem a šesti dalšími světovými mocnostmi. Cílem Washingtonu je snížit prodej íránské ropy na nulu. Vývoz ropy z Íránu v červenci klesl na 100 000 b. d. z více než 2,5 mil. v dubnu 2018.

Ve Venezuele došlo k mírnému poklesu dodávek kvůli důsledkům výpadku proudu, sankcím USA vůči státní ropné společnosti PDVSA i kvůli dlouhodobému poklesu produkce. V Libyi se pak těžba snížila po uzavření ropného pole Aš-Šarára, které je největší v zemi, kvůli technickým problémům.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.