FOTO - Wikimedia Commons

Bolsonaro hrubě urazil vědce kvůli pralesům

Šéf brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) Ricardo Galvao končí ve funkci kvůli neshodám s brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem. Informovala o tom místní média.

Prezident minulý měsíc označil za nepravdivé údaje o odlesňování amazonského pralesa v Brazílii, které zveřejnil INPE. Podle nich se odlesňování brazilského pralesa v Amazonii zvýšilo za předchozí rok o 88 %. Galvao prezidentova slova označil za »vtip 14letého chlapce«.

»Jsem přesvědčený, že ta data jsou nepravdivá,« řekl 19. července Bolsonaro k údajům o odlesňování. Dodal, že podle něj v Brazílii panuje ekologická psychóza. »Pokud by byla skutečná ta devastace, z níž nás obviňují, tak už by z amazonského deštného pralesa byla poušť,« dodal prezident na konferenci se zahraničními novináři. Na jednoho z nich se navíc obořil se slovy: »Amazonie je naše, ne tvoje!«

Galvao, který pracuje v INPE od roku 1970, na zpochybňování své práce prezidentem reagoval rázně. »Je mi 71 let a jsem členem brazilské akademie věd, nenechám se takto urážet,« řekl Galvao místním médiím. Prezidenta zároveň označil za zbabělce, protože »nemá odvahu postavit se věcem čelem«.

Minulý týden uspořádal Bolsonaro tiskovou konferenci, na níž po jeho boku ministr životního prostředí Ricardo Salles uvedl, že data o odlesňování obsahují chyby. Podle ministra bylo v těchto údajích odlesňování z některých oblastí započteno dvakrát. Podle deníku El País ministr také oznámil, že vypíše výběrové řízení na firmu, která »poskytne lepší kontrolní systém«. Vědci ministrův útok příkře odmítli.

Ředitele úřadu INPE se zastal mimo jiné zástupce organizace Greenpeace v Brazílii Márcio Astrini. »INPE je instituce uznávaná na světové úrovni a více než 30 let poskytuje výborné monitorování odlesňování. Vláda by měla plnit své úkoly v ochraně brazilského životního prostředí místo toho, aby bojovala proti vědeckým výsledkům,« uvedl Astrini.

Prezidenta kritizoval i opoziční poslanec Alessandro Molon. »Neuznává jiný názor, dokonce ani tehdy, když vědecká fakta dokážou, že se mýlí, jako tomu bylo v případě vesmírné agentury a odlesňování Amazonie,« řekl Molon.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro, který stojí v čele páté největší země světa od letošního ledna, proslul řadou kontroverzních výroků. Před nástupem do úřadu si dokonce za některé vysloužil obvinění z rasismu. Bolsonaro se netají tím, že považuje za důležitější rozvoj ekonomiky než ochranu životního prostředí. Opakovaně též uvedl, že zvažuje odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Chystá se rovněž legalizovat těžbu nerostného bohatství v domorodých rezervacích v Amazonii.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jiri.suchanek
2019-08-04 20:10
Amazonie je součástí zelených plic planety Země. V tom je právě ten
háček. A chce kácet a ničit, co rostlo celá staletí. Způsobí
ekologickou katastrofu - řeka Amazonka je nejvodnatější řekou světa
právě proto, že ji napájejí deštné pralesy. Takže uvidíme co se
bude dít a kam to ten pán dotáhne. Jsem zvědav co si počne až stav
vody v Amazonce začne dlouhodobě klesat.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.