Ilustrační foto - wikimedia commons

Vlak RegioJet projel na červenou

V Praze u Vyšehradu kolem 10.00 projel vlak návěstidlem zakazujícím jízdu. Nikomu se nic nestalo, ale provoz mezi hlavním a smíchovským nádražím byl zhruba hodinu přerušen.

Některé vlaky jezdily odklonem nebo končily na Smíchově, dál na hlavní nádraží pak cestující mohli využít metro, jiné byly odřeknuty. Řekli to mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová a Drážní inspekce Martin Drápal. Strojvedoucího vlaku postavil dopravce, společnost RegioJet, mimo službu a událost vyšetřuje, sdělil mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

»Výhybna Vyšehrad, došlo tam k nedovolené jízdě soupravy návěstím stůj, bez zranění a úmrtí a ohrožení jiných vlakových cest. Zatím tam není ani žádná škoda,« uvedl Drápal. Podle něj událost spolu s RegioJetem vyšetřuje i provozovatel dráhy.

Ondrůj potvrdil, že při události nevznikla žádná škoda a nebyl ohrožen jiný vlak ani cestující, protože vlak byl prázdný. »Podle aktuálních informací došlo k projetí návěstidla v poloze stůj přibližně o délku lokomotivy. Vlak byl prázdný, jednalo se o přetah prázdné soupravy mezi hlavním nádražím a odstavným nádražím na Smíchově,« uvedl mluvčí RegioJetu. Poté, co bude mít firma k dispozici výsledky vyšetřování, vyvodí z toho podle mluvčího důsledky. »Bezpečnost provozu a dodržování předpisů je pro nás absolutní prioritou a v souladu s tím budeme postupovat,« dodal Ondrůj.

Nehod a incidentů na železnici přitom v letošním prvním pololetí přibylo, meziročně jich bylo o 15 procent víc, 634. Stát i dopravci kvůli nárůstu nehod zavedli několik opatření. Například ČD zpřísnily kontroly strojvedoucích a provedly stovky mimořádných. Dopravce uvedl, že kontroly žádná systémová pochybení nezjistily a ve většině případů šlo o individuální selhání.

Stát kvůli nehodám začal připravovat nový bodový systém pro strojvůdce, který by je měl sankcionovat za časté prohřešky. Další připravovanou novinkou je kontrola volného času strojvedoucích, což by mělo zamezit situacím, kdy strojvedoucí místo povinného odpočinku jezdí pro jiného dopravce.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2019-08-06 07:04
Rozsáhlá a dobrá opatření již tehdejší ČSD měla. Jenže doba
přinesla něco jiného a dřívější stavovská čest "černé
šlechty" je pryč
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.