Podivná hra ČSSD

Sociální demokraté, zahnaní do kouta prezidentovou strategií, hledají patrně na poslední chvíli scénář, jak eventuálně aspoň trochu důstojně odejít z vlády. Stále více tudíž stupňují své požadavky při sestavování rozpočtu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček napsal kvůli návrhu státního rozpočtu na příští rok premiéru Andreji Babišovi (ANO) dopis. Píše v něm, že nynější návrh není realistický a kvůli chybějícím penězům v kapitolách ministerstev patřících sociální demokracii neodpovídá vládnímu programu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček. FOTO - wikipedia commons

Minulý týden špičky sociální demokracie oznámily, že jejich ministerstvům chybí přes 20 miliard korun. Ve stejném duchu se nese i dopis. »Jsem přesvědčen, že ministerstvo financí je ve svém odhadu příjmů státního rozpočtu příliš konzervativní a opatrné, optimističtější a realističtější predikce hospodářského růstu v příštím roce by znamenala další miliardy, které v návrhu rozpočtu zbytečně škrtá,« napsal ve více než dvoustránkovém dopisu. Hamáček navíc soudí, že ministerstvo vyčlenilo zbytečně moc peněz na správu státního dluhu.

Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle Hamáčka v případě schválení rozpočtu nemělo dost peněz na různé sociální služby a ministerstvu zahraničí by prý chyběly peníze třeba na pomoc v Africe. »Může to zásadně oslabit naši pozici při odmítání kvót na přerozdělování uprchlíků, které chtějí některé státy opět zavádět,« vysvětlil předseda ČSSD.

Babiš vzkázal už dřív ministrům menšího koaličního partnera, že by měli šetřit. O požadavcích má vyjednávat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Už varovala před prohloubením navrhovaného 40miliardového schodku na 62 miliard korun, což je podle ní nepřijatelné. Babiš minulý týden uvedl, že čas na dohodu je do 30. září, kdy musí vláda doručit návrh rozpočtu do Sněmovny. KSČM na rozdíl od ČSSD trvá na snížení plánovaného schodku o deset miliard. Cíle vyrovnaných rozpočtů se podle komunistů nejde vzdát.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 31 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmhad
2019-08-06 07:11
Jakákoliv tisková konference přenášená televizí /kteroukoliv/
ukazuje jasně na situaci v ČSSD - vždy stojí vedle Hamáčka koloťuk z
Brna , který místo vagonů kontroluje předsedu, zda mluví správně.
fronda
2019-08-06 02:08
Za socialismu býval vyrovnaný rozpočet takřka pravidlem. A zbývalo i
na tu rozvojovou pomoc.
pleningeri
2019-08-05 19:05
Tohle mne "rozštíplo" - "... a ministerstvu zahraničí by
prý chyběly peníze třeba na pomoc v Africe". Vidím Zemanovo gesto
když Sobotka přišel na Hrad se svou NEDEMISÍ :
"https://www.youtube.com/watch?v=c2EkA6jCvts&t=", tehdy
prezident ukázal holí kde je premiérovo místo. Až přijde Hamáček s
demisí svých ministrů asi Zeman tu hůl zvedne ... Zeman vyhrabal ČSSD
z politického hrobu. Neumětelové ji opět zahrabávají.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.