Jaderná elektrárna Dukovany. FOTO - Haló noviny

Druhý blok Dukovan spustí později

Společnost ČEZ posunula možný termín zprovoznění druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany z poloviny tohoto měsíce na začátek září. Blok energetici odstavili kvůli netěsnosti v jednom z parogenerátorů 24. června, při zvyšování jeho výkonu po měsíční plánované odstávce.

Výroba Dukovan odpovídá pětině spotřeby elektřiny v ČR. Zbývající tři bloky dukovanské elektrárny jsou v provozu. Ve druhé polovině srpna by měla začít plánovaná odstávka prvního bloku spojená s výměnou pětiny jaderného paliva. Tento blok má být odpojen od přenosové sítě koncem příštího týdne. Produkce elektrárny pak klesne na polovinu.

Plánovaná odstávka druhého bloku Dukovan trvala od 17. května do 23. června. O den později energetici postupné zvyšování jeho výkonu zastavili, protože při kontrolách zjistili závadu u jednoho z šesti parogenerátorů. Našli tam lokální zeslabení několika teplosměnných trubiček výměníku, jež podle mluvčího preventivně zaslepili. Následné testy minulý měsíc ale v parogenerátoru diagnostikovaly milimetrovou netěsnost u jedné z několika tisíc trubiček, která je zaslepená.

Zařízení umožňující kompletní diagnostiku této netěsnosti pomocí takzvaných rotačních sond dovezli technici z Temelína v pondělí. Nejdříve musí upravit některé části tohoto zařízení, včetně software, tak, aby ho bylo možné použít pro dukovanský typ parogenerátoru. Pak provedou měření. »Na základě jejich vyhodnocení zvolí pracovní postup a zahájí přípravu potřebných zařízení k provedení opravy. Oprava by měla skončit na přelomu srpna a září. Následovat budou standardní testy a zkoušky spojené s náběhem bloku,« uvedl mluvčí Dukovan Jiří Bezděk.

»Naší prioritou je bezpečnost a spolehlivost provozu, zejména s ohledem na zajištění dlouhodobého provozu. Nyní se proto soustřeďujeme na přesné stanovení rozsahu a způsobu opravy,« uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský. Dodal, že modernější zařízení umožňující citlivější zobrazení místa závady, které má Temelín, dostane příští rok i dukovanská elektrárna.

Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.