Ilustrační FOTO - Pixabay

Závěť sepsalo jen sedm procent Čechů

Sedm procent Čechů nad 50 let již sepsalo závěť, dalších 40 procent ji plánuje sepsat v budoucích letech. Lidé se k tomuto kroku uchylují především v případech, kdy očekávají spory mezi pozůstalými.

Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK a české pobočky UNICEF. Zhruba dvě pětiny padesátníků a starších lidí však podle organizací příliš dobře nezná zákonitosti dědického řízení.

»Hlavní výhodou závěti je podle dotázaných jasné rozdělení majetku, které předchází případným dohadům mezi pozůstalými,« uvedla Lucie Štěpánková z UNICEF. Polovina lidí nad 50 let podle ní sepsat závěť vůbec nezamýšlí. Jsou to častěji lidé, kteří si nepřipouštějí spory o dědictví v případě jejich úmrtí. Třetina z těch, kteří nebudou sepisovat závěť, nechá vypořádání věcí na dědicích. Necelá třetina majetek na někoho převede ještě za života.

Závěti v ČR píše podle agentury STEM/MARK výrazně méně lidí než jinde v západní Evropě. Například v sousedním Rakousku sepsalo dokument již 35 procent lidí. Rakušané podle společnosti také častěji uvažují o dobročinnosti a v závěti se na tyto účely rozhodne darovat 11 procent z nich. Ke stejnému kroku se však rozhodnou pouze dvě procenta Čechů. Darování ze závěti je podle STEM/MARK řešením pro lidi bez příbuzných, jejichž majetek tak nepropadne státu.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.